Gündem Haberleri

  ‘İnceleyeceğiz’ dedi bir adım atılmadı

  Deniz ZEYREK / ANKARA
  01.08.2014 - 01:35 | Son Güncelleme:

  26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, TSK personeline yönelik gözaltı ve soruşturmalar üzerine Başbakan Erdoğan’a dosya sunduklarını belirterek, “Sayın Başbakan dosyayı aldı, bizi dinledi ve ‘İnceleyeceğiz, değerlendireceğiz’ dedi. Ancak, bizim komuta dönemimizde herhangi bir gelişme de yaşanmadı” dedi. Erdoğan, daha önce Başbuğ’un dosyada Ali Fuat Yımazer’in adının da olduğunu söylemesi üzerine “İlker Paşa, ‘Bugün bize yarın size!’ demişti. O zaman tabii daha Genelkurmay Başkanı’ydı. Toplamalar malum başlamıştı. Ve hakikaten dediği oldu” karşılığını vermişti.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İlker Başbuğ’un “Başbakan’a liste verdik, listenin başında Ali Fuat Yılmazer vardı” sözlerine, “Başbuğ, ‘Bugün bize yarın size’ dedi” karşılığını vermişti. Hürriyet’e konuşan Başbuğ, TSK’nın komutanı olarak ellerine gelen bilgileri derleyip, Başbakan’la paylaştıklarını, Başbakan’dan “Değerlendireceğiz” yanıtını almalarına karşın, kendi dönemlerinde bir adım atılmadığını söyledi.

  BAŞBUĞ AÇIKLADI ERDOĞAN DOĞRULADI

  22 Temmuz soruşturması sürerken en çarpıcı bilgilerden birini 26’ncı Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ açıklamıştı. 24 Temmuz’da Gazeteci Nazlı Çelik’in sorularını yanıtlayan Başbuğ, “Çeşitli yerlerden aldığımız bilgiler, özellikle bu komplo operasyonunun arkasında Emniyet’teki bazı polis şeflerinin olduğunu gösteriyordu. Çeşitli kanallardan aldığımız bilgiler dahilinde, Emniyet’le ilgili bir liste hazırladık. Tabii düşünce ve endişelerimizi birkaç defa Sayın Başbakan’la paylaştım. Ve bu polislerle ilgili kendisine bir liste verdik. Hatırladığım kadarıyla, bu listenin başında da Ali Fuat Yılmazer var” dedi.
  Başbakan Erdoğan da Başbuğ’un bu açıklamasıyla ilgili bir soruya, “Şimdi İlker Paşa’nın söylediği sözün detaylarını okumadım ama görevde olduğu sürede bana söylediği bir sözü vardı. Onu ben bu arada söyleyeyim. O da şuydu ‘Bugün bize yarın size!’ demişti. O zaman tabii daha Genelkurmay Başkanı’ydı. Toplamalar malum başlamıştı. Ve hakikaten dediği oldu” karşılığını verdi.

  SONUÇ ALAMADIK

  Başbakan’ın açıklamasının ardından sorularımızı yanıtlayan Başbuğ, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Silahlı Kuvvetler mensuplarına yönelik girişimler üzerine konuyu araştırdıklarını, değişik kurumlardan gelen bilgileri birleştirip bir dosya haline getirdiklerini ve Başbakan’a sunduklarını anımsattı. O dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik devam eden gözaltılar ve soruşturmalar olduğunu anımsatan Başbuğ, şöyle konuştu: “Silahlı Kuvvetler’in komutanı olarak bu bilgileri derlemek, hükümetle paylaşmak görevimizdi. Neticede ülke güvenliği ile ilgili konularda Bakanlar Kurulu sorumludur. Sayın Başbakan dosyayı aldı, bizi dinledi ve ‘İnceleyeceğiz, değerlendireceğiz’ dedi. Ancak, bizim komuta dönemimizde herhangi bir gelişme de yaşanmadı.”

  İNTİKAM YOK ADALET İSTİYORUZ

  22 Temmuz operasyonunda gözaltına alınanlar arasında, Başbuğ’un tutuklandığı gün kendisine cezaevine kadar eşlik eden Emniyet Amiri Gaffur Ataç da vardı. Başbuğ, Ataç’ın gözaltı görüntülerine ilişkin sorumuza da şu yanıtı verdi: “Meseleyi kişiselleştirmemek lazım. Gerçekten karmaşık tuhaf bir duygu yaşıyor insan. Bir tarafta TSK’ya yönelik kumpasın arkasında olan kişiler var. Diğer tarafta o üzücü görüntüler. İntikam, kin duygusu yok bizde. Sadece adalet istiyoruz. Silahlı Kuvvetler’e yapılanları planlayanlar, rol oynayanlar, arkasında olanlardan söz ediyoruz ama onlar da adil bir şekilde yargılansın istiyoruz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı