Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İnce hesaplar

<B>LUCESCU</B>'nun sahaya sürdüğü onbir, ilk bakışta kafaları karıştırıyordu...

Sergen ve Giunti'nin birlikte oynaması, fizik açıdan Beşiktaş'ı zorlayabilirdi. Sağda Niyazi, solda Serdar ile Beşiktaş orta saha bütünlüğünü sağlayabilir miydi?

Beşiktaş, sahaya çıkarken bazı şüpheleri de beraberinde getiriyordu. Oysa, Lucescu'nun amacı belliydi... Israrla topun Beşiktaş'ın ayağında dolaşmasını istiyordu Lucescu. Oyundan düşen her dakika hatta saniye, Beşiktaş'ı amaçlanan hedefe koşturacaktı.

Giunti ve Sergen hatta Pancu böyle bir göreve soyunmuşlardı. Beşiktaş'ın oyunu ağırdan almasının nedeni de Lucescu'nun bu isteğinden kaynaklanıyordu.

* * *

İlk 45 dakikada Lucescu'nun planı ile Beşiktaş'ın oyun performansı birbirini kusursuz tamamladı. Rakibe net poziyon verilmedi, Beşiktaş, kalesini riskten uzak tuttu...

Cordoba'nın eline giden birkaç karambol topu da önemsenecek ve korkulacak gibi değildi. Ancak, Beşiktaş rakip kaleyi pek düşünmüyordu. İlhan Mansız forvetteki yalnızlığını sağa sola attığı deparlarla gidermeye çalışıyordu. Topla buluştuğu anlar, tek tek sayılabilecek kadar sınırlıydı.

Beşiktaş'ın yediği gol, akıllara hemen Ahmet Dursun'u getirdi. İlhan Mansız'ın performansı ve Beşiktaş'ın hücum etkinliği ancak bu ikilinin varlığı ile artabilirdi.

Ya da Pancu ve Sergen'in, hiç olmazsa birinin en kısa yoldan Mansız'ın yanına koşarak bir hücum mangası oluşturmasıyla gerçekleşebilirdi...

Oysa, Lucescu'nun oyun kurgusunda hücumdan önce savunma ön plana çıkıyordu. Ve rövanşa taşıyacağı skorun tek farkta kalması için riskten kaçıyordu.

* * *

Lucescu, son 15 dakikada Ahmet Dursun'u oyuna alırken, kısa zamana sürpriz bir gol sıkıştırmanın hesaplarını yapıyordu.

Beklediği gol gelmedi Lucescu'nun... Ancak, hesapladığı skoru cebine koyarak oyunun ilk ayağını tamamladı.

Şimdi bu skoru ve Lucescu'yu gündeme getirerek bir paragraf açıyorum. Lucescu, belki hücumu düşünmediği için eleştirilecek. Ahmet Dursun'u oyuna geç aldığı için tenkit edilecek. Ancak, İnönü'den çıkacak sonucu görmeden, ipi çekmek hata olur.

Benim gibi rövanşı umutla bekleyin.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI