‘İnce ayar’a ilk küçük adım

Hürriyet Haber
10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.09.2000 - 00:01

EKONOMİDE beklenen ‘‘ince ayar’’a ilk adım, tüketici kredilerinde atıldı. Tüketici kredilerindeki KKDF kesintisi yüzde 3'ten yüzde 8'e çıkarıldı. Bu artışla aylık yüzde 3.5 faizle kullanılan 10 milyar liralık kredinin taksidi 360.5 milyon liradan 378 milyon liraya yükseldi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin geldiği günden beri sözünü ettiği, ekonomi bürokrasisinin bir süredir üzerinde çalıştığı ‘‘ince ayar’’ın ilk küçük adımı tüketici kredilerinde atıldı. Merkez Bankası, tüketici kredilerinde Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nu (KKDF) yüzde 3'ten yüzde 8'e çıkardı.

Merkez Bankası'nın Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Hakkındaki Tebliğ'de yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğle, bankalar ve finansman şirketlerinin kullandırdıkları tüketici kredilerinden alınan Kaynak Kullanımını Destekleme Primi oranı yüzde 3'ten yüzde 8'e çıkarıldı. Tüketici kredileri dışındaki kredilerde ise bu oran yüzde 3 olarak uygulanmaya devam edilecek. KKDF, Türk Lirası kredilerin faiz oranı üzerinden hesaplanarak alınıyor.

Dövize endeksli kredilerde ise borç bakiyesine ilişkin kur farkı veya endeks farkı ile dönem faizinin cari kurdan Türk Lirası karşılığı veya fark faizinin toplam tutarı üzerinden hesaplanıyor.

KKDF oranında yapılan artış, bankalar ve finansman şirketleri tarafından bugüne kadar kullandırılan kredilere yansıtılmayacak. Yüzde 8'lik KKDF, bundan sonra kullandırılacak kredilere uygulanacak.

MALİYETİ ARTTI

Tüketici kredilerinde KKDF, kullanılan kredinin faiz oranı üzerinden alınıyor. Buna göre son aylarda aylık yüzde 2.5 ile yüzde 4.0 arasında değişen tüketici kredilerinin maliyeti bu düzenlemeyle birlikte bir miktar artacak. Örneğin, aylık yüzde 3.5 faizle kullandırılan tüketici kredisinin KKDF dahil yüzde 3.60 olan aylık faiz maliyeti bu artışla birlikte yüzde 3.78'e yükselecek. Ya da yıllık yüzde 50 faizle kullandırılan tüketici kredisinin yüzde 3'lük KKDF oranına göre yüzde 51.5 olan KKDF primi dahil tüketiciye toplam maliyeti yüzde 54'e çıkacak.

Tüketici kredilerinden alınan KKDF'nin artırılmasının tüketici kredisi kullanımını dolayısıyla başta otomobil ve diğer dayanıklı tüketim mallarına olan talebi bir miktar frenlemesi bekleniyor.

Bu arada, tüketici kredilerinin maliyetinde yapılan bu artışın, otomobil ve diğer dayanıklı tüketim malları ithalatını da etkilemesi bekleniyor. Tüketici kredisi maliyetlerindeki düşüş otomobile olan talebi artırdığı için, otomobil ithalatı da önceki yıla göre önemli bir artış göstermişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı