"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İnatlaşma yüzünden arkadaşımla küstük

<B>Sevgili Güzin abla, doğanın ve canlıların en akıllısı insandır. Ve insan olarak da hepimizin görevi şu lanet dünyada yaşamayı becerebilmektir.

İnsan kendi ruhunu kendi yönlendirebilmeli, kendi kararlarını ne olursa olsun kendi kendine verebilmeli. Ama öyle anlar oluyor ki, işte ne yapacağını bilemiyor ve benim gibi sana başvuruyor!

Belki sorunum sana çok sıradan gelecektir. Ama olsun ben yine de sana güveniyorum. Bir arkadaşım var, onu çok seviyorum. Ama saçma sapan düşünceler yüzünden onu aramaz, onunla karşılaşmaktan kaçar oldum.

O beni hiç düşünmüyordu, beni aramıyordu. Hep ben düşünüyor, ben arıyordum. Bu iddialaşma beni ayrılığa iteledi. Aslında saçmalıyordum. Ama bir kere oldu işte!

Şimdi görüşmüyoruz. Geçen gün okulda biri sıramın üzerine onun adını yazmış.

Arkadaşlarımın bir şakası mı, yoksa kasıtlı mı yapılmış bilemiyorum. Onun yazdığını da sanmıyorum.

Zaten o kadar çok sorunum var ki, hepsinin üstesinden gelmeye çalışıyorum.

Gerek aile, gerek çevre, gerekse arkadaşımla ilgili konulardaki sorunlarımı kendi çabalarımla çözümlemeye bakıyorum. Ama şimdi acı çekiyorum. Nerede yanlış yaptım inanın bilmiyorum.

Sizden ne yapmam gerektiği hakkında görüş istiyorum.

<ı> RUMUZ: AŞK ACISI

Sevgili genç okurum, dediğin gibi saçma bir düşünceye kapılmış, boş yere kız arkadaşını ihmal etmişsin. Senin yaşındakiler böyle her şeyi gurur meselesi yapabilirler.

Eğer o da senin yaşındaysa, bu dönemlerde kızlar da, aranmak, ilgilenilmek isterler.

Hatta biraz üzerlerine düşülmesini beklerler.

Senin onu aramayışını, karşılaşmaktan kaçınışını yanlış yorumlamıştır.

Yine de belki sana kendini hatırlatmak istemiş olabilir. Madem onu seviyorsun, neden gönlünü almayı düşünmüyorsun? Hatta ondan özür bile dileyebilirsin.

Sonuçta gencecik bir insanı mutlu etmenin neresi kötü? Biraz üstüne düşsen, sevgini belli etsen ne olur ki? Yaşına göre hem olgun, hem de biraz karamsar bir insansın.

Bu saydıkların ise hemen her gencin sorunu; bunlarla mücadele ederek yaşamayı da öğreniyorsunuz.

Ne mutlu sana ki, bu yaşta böyle olgun düşünebiliyorsun.

Bazen, koskoca insanlar, hala dünyada yaşananlardan habersiz; küçücük bir dert karşısında yıkılıveriyorlar.

Sen kutlanması gereken bir gençsin. Senin yaşında bu olgunluğa ulaşmış çok fazla genç olduğunu sanma.

Sevişirken bir başkasının adını söyledi

Sevgilimle mutlu bir beraberliğimiz var. Ama bir olay yaşadık. Tam ikimiz de mutluluğun doruklarındayken beklentilerinin farklılaştığını hissetim. Bundan hoşnut olmadığımı söyledim ama beni duymuyordu bile. Ve tam bu sırada başka birinin adını söyledi. O an kendimi ne kadar kötü hissettiğimi anlatamam. Bu konudan hiç söz etmedik ama ben onu eskisi gibi sevmediğimden endişe ediyorum. Onunla konuşsam rahatlar mıyım, yoksa her şey biter mi?

<ı> RUMUZ: HÁLÁ SEVEN

Evet bu oldukça zor bir durum kızım. Sevdiğin gencin hayatında bir başkası olduğunu düşünmekte haklısın. Değişik cinsel eğilimleri olduğu ortada. Buna rağmen onunla hala ilişkini sürdürmek istiyorsan, bu senin kararın. Ama sanırım duygularında artık ciddi bir olumsuzluk yaşıyorsun.

Genelevden çıktım evlendim, hamileyim

Sevgili Güzin abla, sana daha önce ‘Çaresiz’ rumuzuyla yazmıştım ve geneleve düşüşümü ve orada hamile kaldığımı anlatmıştım. Daha sonra da mutlu haberleri vermek için yazmıştım, sen de bunu okurlarınla paylaşmıştın.

İşte sana yeni mutlu haberlerim Güzin abla: Temmuz sonunda evlendim. Sade ama çok güzel bir düğündü. Kocam, birlikte yaşadığımız apartmanın alt katına muayenehane açtı. Ve şu an hamileyim. Bebeğim kocamın eline doğacak.

Çocuğum doğduktan sonra bilgisayar kursuna yazılacağım. Kendimi geliştirmek istiyorum. Kocam beni sekreteri olarak görevlendireceğini söylüyor. Ona layık, topluma yararlı bir kadın olmak ve kendimi geliştirmek için her şeyi yapacağım.

Geleceğe umutla bakıyorum ve beni bugünlere getiren sana ve tabii ki Allah’ıma şükürler ediyorum. Okurlarına buradan bir mesaj iletmek istiyorum: Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılıp, kendinizi öldürmeyi düşünmeyin. Sevgiyi ve umudu bir muma benzetirsek eğer, sevgi mumu sönse bile umudun mumu yandığı sürece sevgi hiçbir zaman bu dünyadan silinmez.

Umudun ateşi sevgiyi canlandırır. Her zaman umut vardır. Umarım şu eğitimsiz halimle bile size ve okurlarınıza bir mesaj verebilmişimdir

<ı> RUMUZ: AŞK DOLU BİR KADIN


Kızım, peri masalı gibi bir öykü bu. Ben sadece vasıta olmuşum ama, senin adına o kadar mutlu oldum ki, bilemezsin. Julia Roberts’in ünlü ‘Pretty Woman’ filmindeki öyküye benziyor. Hani insanlar, ‘Masal bu, böyle şey olur mu hiç?’ diye izlemişlerdi filmi ya!

İşte oluyormuş demek ki. Senin eşin gibi güvenilir insanlar da varmış dünyada. Seni kendini geliştirmeyi düşündüğün, bu rahata kendini kaptırmadığın için de ayrıca kutlarım.

Bebeğinin doğum haberini de heyecanla bekliyoruz. Bizi bilgilendir.
X