Gündem Haberleri

  İnanılmaz olay

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'de 6 kişi, belediyenin kaldırıma diktiği bir kadın heykelini çalıp, antika diye 30 milyara satmak isterken yakalandı.

  Heykel ve sütun başı

  İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Şube dedektifleri, ihbar ve istihbarat üzerine, tarihi eser pazarlamaya çalışan Kemalpaşa İlçesi'nde Milli Emlak Memuru İsmail Hakkı Duman'la bağlantı kurdu. Duman, polislere ‘‘Bergama'da define ararken Helenistik döneme ait bir kadın heykeli ve sütun başı bulduk’’ dedi.

  Üstelik belediye çalışanı

  Alıcı gibi davranan polisler, Duman'la tek kolu kırık kadın heykeli ve sütun başı için 30 milyar liraya anlaştı. Bir sonraki buluşmaya İsmail Hakkı Duman'la birlikte suç ortakları da geldi. Polis, hem İsmail Hakkı Duman'ı, hem de suç ortakları Karşıyaka Belediyesi Zabıta Memuru Nesim Işık, Belediye Şirketi KENT AŞ'de şoför Burhanettin Erim, marketçi Abdurrahman Özalp, Işık'ın eniştesi Recep Kara ve Adem Mızrak'ı kıskıvrak yakaladı.

  Toprağa da gömmüşler

  Helenistik dönemden kaldığı iddia edilen tek kolu kırık kadın heykeli ve sütun başı Burhanettin Erim'in Örnekköy'de evinin bahçesinde gömülü bulundu. Taklit heykelin İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından Girne Bulvarı'na dikildiği, şebeke tarafından 4 ay önce geceyarısı sökülüp, Belediye’ye ait 35 KEC 16 plakalı kamyonetle taşındığı anlaşıldı. Bir başka iddiaya göre de sanıklar eski gözüksün diye heykeli özellikle toprağa gömdüler.

  Çalınan heykelin sütunu boş

  İzmir'de Karşıyaka Belediyesi'nin çevre düzenlemesi için yol kenarına diktiği kadın heykeli çalınınca, geriye yaklaşık 2 metrelik boş sütun kaldı. Bulunan heykelin yerine konması bekleniyor.

  Mahkemeye çıkarılacaklar

  Suçüstü yakalanan 6 kişilik şebeke elemanlarından üçü memur çıktı. Bunlardan ikisi de heykeli diken belediye çalışanı. Yüzlerini böyle gizleyen sanıklar, mahkemeye çıkarılacaklar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı