« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İnandı ama başaramadı

2012 Londra Olimpiyatları'nda milli tekvandocu Bahri Tanrıkulu, kırık parmakla mücardele ettiği olimpiyat oyunlarında Çinli Liu Xiabo'ya bronz madalya maçında 3-2 mağlup olarak olimpiyat oyunlarını 5'inci sırada tamamladı.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

İlk turda Yunan rakibi Aleksandros Nikolaidis'i 7-3 mağlup eden Bahri Tanrıkulu'nun sol el serçe parmak kemiğinin kırılmıştı. Kırık parmağıyla çıktığı çeyrek final maçında 1 numaralı seribaşı olimpiyat şampiyonu Güney Koreli Dongmin Cha'yı 4-1 yenen Bahri Tanrıkulu, yarı finalde Gabon'dan Anthony Obame'ye son saniyede verdiği puanla 3-2 yenilmiş ve finali kılpayı kaçırmıştı. Bahri Tanrıkulu, repesaj maçını kazanan Çinli Liu Xiabo ile bronz madalya için karşılaştı.

Bahri Tanrıkulu, Liu Xiaobo karşısında mücadeleye çok iyi başladı ve ilk dakikayı 2-0 önde geçti. Çinli tekvandocunun kafaya tekniği sonucu 3 puan almasını engelleyemeyen Bahri Tanrıkulu, 1. raundu 3-2 geride kapattı. İkinci rauntta 2 tekvandocunun da kontrollü mücadelesi sonucu puan çıkmadı ve son raunda Çinli tekvandocunun 3-2 üstünlüğüyle girildi. Çinli tekvandocunun savunmasına karşılık büyük çaba harcayan Bahri Tanrıkulu, puan almayı başaramadı ve mücadeleyi 3-2 kaybederek, olimpiyat 5'incisi oldu.

Londra'da son olimpiyat oyunlarına katılan Bahri Tanrıkulu, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda ilk turda kolunun 2 yerden kırılmasına rağmen mücadeleyi bırakmayarak finale kadar yükselmiş ve gümüş madalyanın sahibi olmuştu.

Türkiye tekvandoda 3'te 2 yaptı

2012 Londra Olimpiyatları'na tekvandoda 3 sporcu ile katılan Türkiye, oyunları 1 altın, 1 gümüş madalyayla tamamladı.

Erkekler 68 kiloda Servet Tazegül'ün altın madalya almasının ardından önceki gün de kadınlar 67 kiloda tatamiye çıkan Nur Tatar, gümüş madalyaya uzanarak kariyerinin ilk olimpiyat madalyasını elde etmişti.

Artı 80 kiloda mücadele eden ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda sol kolundaki sakatlığına rağmen gümüş madalya kazanma başarısını gösteren Bahri Tanrıkulu ise Londra Olimpiyatları'nda bu kez sol elinin serçe parmağındaki kırıkla madalya mücadelesi verdi ancak başarılı olamadı.

BAHRİ TANRIKULU ÇEYREK FİNALDE BÖYLE DÖVÜŞTÜ / FOTO GALERİ

NUR TATAR'DAN GÜMÜŞ MADALYA GELMİŞTİ

LONDRA'DA LK ALTIN MADALYAMIZ SERVET'TENBunları da Beğenebilirsiniz