Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İnançlar insanı rahatlatır, teknoloji de bunu kolaylaştırır…

Geçtiğimiz yaz Bodrum’da tatil yapan İstanbullu hanımlardan oluşan küçük bir grubun üyeleri, harıl harıl “Kevser Suresi” okumaktaydılar.

- İnnâa e'taynâakel kevser - Fesalli li rabbike ven har - İnne şâanieke hüvel ebter…

Bunlar ellerindeki elektronik sayaçların düğmesine basarak, sureyi kaç kez okuduklarını görebiliyorlardı.

Sorunca anlaşıldı ki, bu hanımların bir arkadaşları İstanbul’da hastalanıp, komaya girmişti. Ona 4444 tane Kevser Suresi okuyup gönderdikleri takdirde, iyileşebileceği söylenmişti bu hanımlar grubuna.

Aralarında iş bölümü yaparak bu sayıyı paylaşmışlardı. Okudukları surelerin sayısını tam olarak bilmek için de, elektronik sayaçları kullanmaktaydılar. Onlar için önemli olan surenin anlamını bilmek değil, 4444 sayısına ulaştıklarını bilmekti.

- Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik-Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes-  Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir…

 

İnançlar ve teknoloji

 

Kısa sürede amaçlanan sayıya ulaştılar ve rahatladılar. Hasta arkadaşlarına yapabileceklerini yapmışlardı.

“İnanç” böyle bir şey.

İnancın hizmetine teknolojinin girmesi ise, bu hanımların ellerindeki elektronik sayaçlardan görülebiliyordu.

Dün Doğan Haber Ajansı’ndan Kerem Pulgat’ın Konya’dan gönderdiği haberi okurken, teknolojinin başka aygıtları da inancın hizmetine soktuğunu öğrendik.

Ravza Hac Malzemeleri Satış Merkezi’nden Mehmet Sait Şimşek, “Dini ibadetleri kolaylaştıran yeni elektronik aletlerin satışı özellikle son iki yılda hızla arttı. Artık ezan sesi duyabilmek için cami aramak yerine her namaz vakti ezan okuyan elektronik saatler, 33 ve 99 taşlı tespihleri çekmek yerine tek tuşlu ve pille çalışan zikirmatik, Kuran-ı Kerim’i satır satır okumak yerine sesli ve görüntülü Kuran okuyan elektronik hatimmatik, kıble yönünü bulmak için ise kıble pusulası tercih ediliyor'' diyordu.

Haberde bu aygıtların fiyatları da verilmişti:

- Tespih çeken zikirmatik: 7.5 YTL.

- Dua öğreten laptop : 15 YTL.

- Ezan okuyan saat : 6 YTL.

- Kıbleyi gösteren pusula: 6 YTL.

- Kuran okuyan hatimmatik: 120 YTL

 

İnançlar insanları rahatlatır

 

Yazının başında sözünü ettiğimiz, ellerindeki elektronik sayaçların düğmesine basarakBodrum’da Kevser Suresi’ni 4444 defa okuyup İstanbul’daki arkadaşlarına göndermeye çalışan hanımlar topluluğu içinde Müslüman olmayanlar da vardı. Bu hanımlardan bazıları AK Parti iktidarının laiklik için bir tehdit olduğunu da düşünüyorlardı.

Ama onlar, yaptıklarının arkadaşlarının sağlığına kavuşması için gerekli olduğuna inanıyorlardı.

O sırada tıbbın en son teknolojilerini hastayı kurtarmak için kullanan İstanbul’daki doktorlar ne yazık ki başarılı olamadılar. Hasta komadan çıkamadı.

Burada söylenecek söz ne olabilir?

İnançlar insanları rahatlatır.

Teknoloji bunu daha da kolaylaştırır.

 

ŞAKA

 

Anlamsız ve önemsiz…

 

Pazar günü yapılacak referandumla ilgili radyo ve televizyonda propaganda konuşmaları başladı. Belirlenen kurallara göre konuşmacı erkekse takım elbise, kadınsa tayyör giyecekmiş. Her konuşma arasında 1 dakika enstrümantal müzik olacakmış ve son konuşmayı da Cumhurbaşkanı Gül yapacakmış…

Bari bu referandumun eski anlam ve önemini nasıl kaybettiğini anlatmak da, belirlenen kurallar arasına koyulsaydı.

 

Habertürk’ün kampanyası rekabeti unutturdu…

 

Habertürk’ün “Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası”, sade vatandaşlar tarafından değil, rakip televizyon kanalları tarafından da desteklendi. Pazar akşamı ATV’nin İbo Show’u da, Kanal D’nin Pop Star yarışması da, yayın sırasında Habertürk’ün kampanyasını duyurup, destek verdiler. İbrahim Tatlıses, kendi programından kampanyaya bağışta bulundu.

Bu olay da gösteriyor ki, bu toplumdaki ulusal dayanışma duygusu her çeşit rekabetin ötesindeki boyutlarda hala…

Habertürk yöneticilerini bu kampanyadan ötürü kutluyoruz.

Bazen ulusal acıların içinden böyle güzel tablolar da çıkar. Her kesimden insanlardan bu kampanyaya gelen destek, rakamlarla ölçülemeyecek büyük değerleri ifade ediyor.

X