« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İnancın yoksa

ÇOK kritik bir maçtı Bursaspor için. Ama yeşil beyazlı ekip bu karşılaşmayı kazanmak için hiçbir şey yapmadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Geçen yılın şampiyonluğa giden yolunda her maça final havasıyla çıkan, varını yoğunu ortaya koyan Bursaspor’un yerinde yeller esiyor bugünlerde. Sanki inanmıyorlar şampiyonluğa.
Dün Bursaspor’un golündeki aksiyonları dışında fazla bir şey yapmayan Miller ve Altidore’un kumaşları belli. İyi oyuncular. Zengin, alternatifli, kaliteli Bursa kadrosunun şampiyonluktan kopmaması için sadece ve sadece inancını kaybetmemesi yeter. Dün Svensson ve Turgay kadroda yok. Sercan, Volkan, Batalla ve Bekir yedekler arasında. Bu kadrosuyla Fenerbahçe ve Trabzonspor’dan hiçbir eksiği yok, belki fazlası var Bursa’nın. Ama bu sene heyecanı yok, ruhu yok, sanki şampiyonluk hedefi yok.

Gol gelince maç bitti

Altidore’un muhteşem çalımları ve Miller’ın ortası sonrasında gelen gol, Bursa için sanki maçın bittiği an oldu. O golde Sezgin’in kafayla indirdiği yer en kötü noktaydı ve Ergic muhteşem vurdu. Bu 22. dakika golünden sonra Bursa, skorun üstüne yatmayı denedi. 10 kişi kalan Eskişehirspor’un üstüne ikinci gol için gitmeyi düşünmedi. Ve hatta Eskişehirspor’un beraberlik golü, Bursaspor’un bu korkak, savunmada kaldığı, kişiliksiz futbolunu oynadığı dakikalarda geldi. Bir maçı kazanmak için topa sahip olmak şart. Bursa, ayağa, hızlı paslı, rakip alana blok halde gitmeyi düşünen bir takımdı. Ama dün, Hüseyin defansın hemen önünde yerinden kımıldamadı. Ergic ilerde baskı yapamadı. Insua zaten serbest.

Doğru hamleler

Eskişehir, başta Erkan, sonra Alper ve Sezer olmak üzere dripling yaparak, topu ayağında çok tutarak, Bursa ceza sahasına girmeyi denedi. Bursaspor’un oynadığı oyun biraz daha modern, Eskişehirspor’unki daha eski gibi görünüyordu. Ama Eskişehirspor maçı istiyordu. Daha çok inanmıştı. Oyunu bırakmadı. Hırsından hiçbir şey kaybetmedi ve 10 kişiyle beraberliği yakaladı. Bülent Uygun’un değişiklik hamleleri doğruydu.
Son dakikalarda Bursaspor’un ve Eskişehirspor’un yakaladığı iki mutlak gol pozisyonu, kaybolan oyun disiplinin ve azalan risklerin sonucuydu. Eskişehispor’un Sezer ve Tello ile 2, Bursaspor’un da Ergic’le 1 topu direkten döndü. Özellikle ikinci yarıda, hareketli, zevkli bir maç vardı.
Hakemin vermiş olduğu kırmızı kartlar doğru. Penaltı kararı ağırdı. Eskişehirspor, daralan kadrosuna rağmen, evinde iyi, disiplinli bir takım.

BEĞENDİM
Artık bardağı taşıran ve takımına faydasından çok zararı olan Batuhan’a Eskişehir seyircisinin kırmızı kart sonrasında verdiği tepkiyi.

BEĞENMEDİM
Bursaspor’un kazanma, oyunu koparma ve heyecanını ayakta tutma yolunda gösterdiği geçen yılki kadronun çok uzağında kalışını.

DİKKAT
Başarının geldiği dakikalarda gizlenen futbolcu duygusallığı artık başına iş açmaya başladı Ertuğrul Hoca’nın.
Bunları da Beğenebilirsiniz