« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İnadına Türkleşme

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Aurelio’nun Türk vatandaşlığına geçmesi üzerine kulüp temsilcileri, "F.Bahçe 7 yabancı ile avantaj sağlayacak. Biz de yabancılarımızı Türk yapalım" görüşünü savunup, harekete geçti.

MARCO Aurelio’nun Türk vatandaşlığına geçmesiyle başlayan dönüşüm olayı, Beşiktaşlı Nobre ile devam ederken diğer kulüpleri de harekete geçirdi. Kulüpler Birliği toplantısında görüşlerini açıklayan birçok kulüp temsilcisi, "F.Bahçe 7 yabancı ile oynayıp avantaj sağlayacak. O zaman bizler de elimizde, uygun koşullar taşıyan yabancı oyuncuları Türk yapalım" görüşünü savundular.

Yabancıdan Türk’e dönmenin bir başka avantajı da Futbol Federasyonu’na her yabancı transferi için ödenmesi gereken altyapı fonundan muaf tutulmak. Kulüpler, transfer ettiği 6 yabancı oyuncu için toplam 450 milyar lira altyapı fonu ücreti ödüyor. Türkleşme sayesinde bir daha bu paranın ödenmesi gerekmeyecek.

Aurelio ve Nobre’nin Türk pasaportu ile oynama şansını elde etmesinden sonra diğer takımlar da şartları uygun olan futbolcuları için harekete geçti. Ankaraspor Tita, Wedderson ve Jaba’yı, G.Birliği Isaac ve Ayman’ı, Trabzonspor Yattara’yı, Sakaryaspor M’Bayo’yu, Bursaspor Frasineanu’yu, Erciyesspor Agali’yi, Gaziantepspor Krita’yı, Ç.Rizespor Santos’u ve Sivasspor Anderson’u Türk vatandaşı yapmak için girişimlere başladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz