Ege Haberleri

  İnadına kıyım

  Turan GÜLTEKİN, (DHA)
  19.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizcilik Müsteşarlığı Gemi Trafik Hizmetleri Merkez Binası ve Trafik Gözetleme İstasyonu yapılacağı gerekçesiyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı’ndan kesilen 91 ağacın yerine dikilen 120 fidan dün söküldü.

  BAYRAKLI sırtlarındaki Atatürk Orman alanı içindeki İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı’nda, Denizcilik Müsteşarlığı için Gemi Trafik Hizmetleri Merkez Binası ve Trafik Gözetleme İstasyonu yapılacağı gerekçesiyle geçen 29 Ekim’de 91 ağaç kesildi. Ağaçların kesilmesine tepki gösteren gazeteciler yerine 120 çam fidanı dikti. Dikilen fidanları dün müteahhit firma söktürdü. Geçen seferden kalan 10 ağaç da kesildi.
  Sabahın erken saatlerinde başlayan ve güvenlim önlemleriyle gerçekleşen söküme çevre sakinleri büyük tepki gösterdi.
  İzinsiz dikildi iddiası
  Müteahhit firma Üçgen İnşaat’ın yetkilisi Faruk Hacı Haliloğlu ise İl Özel İdaresi’nden aldıkları ihale sonucunda fidanların söküldüğünü, yolun karşısına dikileceğini belirtti. Söküleen fidanları gazetecilerle çevre sakinlerinin izinsiz diktiğini ileri süren Haliloğlu, “Projede kulenin çevresine, kesilen ağaçların dışında 150 ağacın dikilmesi öngörülüyor. Yaşanan sıkıntının farkındayız. Bunun yanında biz Bayraklı Belediyesi’ne gösterecekleri bir yerde 450 ağaçlık bir orman oluşturmak istediğimizi söyledik, ancak yanıt alamadık” dedi.
  Sertel: Davalar beklensin
  İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, fidan skümünü, “İnat kıyımı” olarak niteledi, özetle şunları söyledi:
  “Bölgenin orman olarak kalmasını istiyoruz. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak konuya ilişkin 2 dava açtık. Birincisi; İzmir 2’inci İdare Mahkemesi’nde. SİT Kurulu’nun, bu bölgenin böyle bir amaçla tahsisinin uygun olduğu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedik. Bölge habersizce SİT alanı olmaktan
  çıkarılmıştır. İkinci davayı ise İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hatıra Ormanı’ndaki ağaçları izinsiz kesen Orman Bölge Müdürü, İşletme Şefi ve kesimle ilgisi bulunan diğer kişiler hakkında açtık. Bu kişilerin cezalandırılması istemiyle şikayetçi olduk. Hukukun hızlı hareket etmesini ve bu davanın bir an önce görülmesini istiyoruz. Çünkü inşaat başladıktan sonra mahkeme durdurma ve iptal kararı alırsa bu binayı yapanlar suçlu duruma düşecektir. Ayrıca Bayraklı Belediyesi ruhsatsız bina yapımına asla izin vermeyecektir. Beklentimiz hukukun hızlı işleyerek açılan davaların bir an önce sonuçlanması ve dava sürecinde bu
  alana herhangi bir inşaat yapılmaması yönündedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı