Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnadına AKP olur

  Ezgi BAŞARAN yazdı
  03.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.07.2007 - 01:11

  Tokat’ta halk, cumhurbaşkanlığı seçimini ve terörü konuşuyor. Terörden şikáyet edenler, Bahçeli’yi sevmesek de oyumuzu MHP’ye vereceğiz diyor. Geçen seçimde AKP’ye oy veren MHP seçmeni, tabanına dönmüş durumda. Cumhurbaşkanlığı seçimi ise Tokatlıyı AKP’ye yakınlaştırmış, "İcraatından memnun olmasak da inadına AKP" diyorlar.

  TOKAT’ı çözdüm: Bir bardak Konya ve Yozgat kokteyli alın, içine birkaç damla İzmir katın, budur. Yani koyu muhafazakár ve ülkücülerin yanına tamamına yakını Alevi olan sosyal demokratları koyun. Şehir sönük, sessiz, insanı içine kapalı. Ne konuşmayı seviyor ne de sosyalleşmeyi, dolaşıp yemek yiyip sohbet etmeyi. Yine de laf şehrin bir ucundan diğerine saatler içinde kolaylıkla yayılıyor, dedikodunun hasını buranın erkekleri yapıyor.

  BAHÇELİ’YE ’PASİF AGRESİF’ DİYORLAR

  Köylünün en büyük derdi, tütün ve pancar kotası. Bunları sorumlusu olarak gördükleri için AKP’ye kızgınlar. Bir de AKP’nin adaylarının merkezden indirildiğini, Tokatlının hiç tanımadığını söylüyorlar. Son dönemde tırmanan terör ve artan şehit sayıları Tokat’ı çok etkilemiş. Yakın zamanda 2 şehit cenazesi kaldırdıklarından belki de konuşmaların merkezinde terör ve AKP’nin bu konudaki yetersizliği var. Özellikle gençler, Tayyip Erdoğan’ın "Askerlik yan gelip yatma değildir" sözünü tekrarlayıp duruyor. Tokat gençliğinin takıldığı Karadeniz Pastanesi’nde iki arkadaşıyla oturan Hüseyin Araz (25) ne olursa olsun oyunun MHP’ye olduğunu söylüyor ama bir parantez açmadan edemiyor: "Biz Devlet Bahçeli’yi sevmiyoruz. Çünkü Ecevit’le yaptığı koalisyonda hiçbir sözünü tutamadı. Aramızda ona isim taktık, kısaca pasif agresif diyoruz. Ama ne yapalım, biz istemememizle değiştiremiyoruz başkanı."

  GÜL’ÜN SEÇİLMEMESİ ONLARA ÇOK DOKUNMUŞ

  Kahvelerde ve esnaf ortamında konuşulan bir diğer konu ise cumhurbaşkanlığı seçimi. Tokatlıya çok dokunmuş Abdullah Gül’ün seçilememesi. Merkezdeki en kalabalık kahvenin müdavimi emekli Mustafa Öztürk (60), "Halk sandık başına geldi mi hissiyatını kullanır, ezilenin yanında olur. Seçtiğimiz AKP’yi kimseye ezdirmeyiz" diyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin AKP’nin oylarına yarayacağı kesin gözüyle bakılıyor. 70 bine yakın Alevi nüfusu olan Tokat’ta CHP’nin garanti 2 milletvekili var gibi duruyor. 30 yıllık terzi Ziya Uludağ, "Baykal’ı sevmiyoruz ama fikrimize bir tek CHP uyuyor" diyor. CHP’nin Tokat’taki oylarını ise son anda Baykal’la anlaşmazlığa düşüp bağımsız aday olan Kadim Durmaz’ın bölmesi ihtimali konuşuluyor. Çünkü Durmaz burada çok sevilen ve tanınan bir aday. Buna karşı CHP’nin birinci sıradaki adayı Orhan Diren ise Dimes fabrikasının sahibi ve yüzlerce kişiye iş imkánı sağlıyor, halkla ilişkisi de çok iyi. Herkes ona "Sayın vekilim" yerine "Naber abi" diye selam veriyor.

  CHP 2, MHP 2, AKP 3 çıkarır. MHP’nin barajı aşamaması durumunda sonuç AKP 5, CHP 2 gibi duruyor.

  Baykal’a kızınca

  TOKAT’ın merkezinde bir kahve... Yıllardır CHP’li olan bakkal Mustafa, AKP’li arkadaşlarına Deniz Baykal’dan dert yanıyor. Baykal’a kızdığı için oyunu CHP’den ayrılan bağımsız aday Kadim Durmaz’a vereceğini söylüyor.

  Mustafa SUCU / DHA
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı