Gündem Haberleri

  İmzacılar barajı aştı

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aday listelerinde yer almayan ve ‘‘biçilenler’’ olarak isimlendirilen milletvekilleri iki seçimin ayrılması için başlattıkları atakta önlerinde bulunan ‘‘110’’ imza barajını aştılar. Biçilen milletvekilleri imza sayısının 130'u bulduğunu açıklarken, kendilerine FP, ve DSP'li biçilen milletvekillerinden de destek geldi.

  FP VE DSP'DEN DE DESTEK

  Biçilenler, meclisin açıldıktan sonra seçim erteletmek ve bazı yasaların çıkmasını sağlamak için FP ve CHP ile pazarlık kapısı arıyorlar. İki seçimin birbirinden ayrılması için en büyük çabayı DTP yönetimi veriyor. Biçilen milletvekilleri ile sürekli temas halinde olan DTP milletvekilleri imza sayısının önümüzdeki günlerde daha da artacağına inanıyorlar. Nitekim DTP Genel Başkan Yardımcısı Ferit Bora biçilen milletvekillerinin Meclis'in toplanması için gereken 110 imzayı çok rahatlıkla topladıklarını belirterek, ‘‘Fazilet Partisi'nden listelerde yer almayan 30 arkadaşımız ile DSP'den de bazı arkadaşlarımız bize imza konusunda destek verdiler’’ dedi.

  312. MADDE PAZARLIĞI

  Bora, meclis açıldıktan sonra seçimin ertelenebilmesi için gerekli olan 180'e yakın oyu bulup bulamayacaklarına ilişkin bir soruya da,‘‘O konuda endişemiz yok. Bizi düşündüren başka konular var’’ dedi. Bora, kendilerini düşündüren konuların neler olduğunu açıklamaktan kaçınırken, biçilen milletvekillerinden biri konunun FP ile yapılan Türk Ceza Kanunu'nun 312'nci maddesine ilişkin pazarlık olduğunu ileri sürdü. Bu milletvekili meclis açıldıktan sonra bazı kanunların geçmesi için FP ve CHP'nin desteğine ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, Hürriyet'e şunları söyledi :

  ‘‘FP yönetimi ve Necmettin Erbakan ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bu desteğin alacakmış gibi bir hava sezinledik. Aynı şekilde bazı arkadaşlarımız da CHP yönetimi ile temasa geçtiler. Her ikisi de şu an için seçimlerin ertelenmesi konusunda bize destek verip vermeyecekleri sorusuna ne ‘‘evet’’ ne de ‘‘hayır’’ yanıtını veriyorlar. Şu an için onlardan yanıt bekliyoruz. Ancak hem Erbakan hem de Baykal'ın bu konuda fazla soğuk olmadığını söyleyebilirim’’

  İMZANIN GEREKÇESİ YAZILIYOR

  Biçilenler arasında yer alan bir FP milletvekili ise hafta başında FP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz'un milletvelilleri ile yaptığı toplantıda, ‘‘İmza toplayan milletvekillerine şu an için destek olmayalım. Ama ilerde destek verebileceğimizi hissetirelim’’ dediğini ileri sürdü. Biçilen milletvekilleri Meclis'in açılması için topladıkları imzanın gerekçesini de yazmaya başladılar. Terörist Abdullah Öcalan'ın yakalanması, bazı sektörlerin ekonomik sıkıntısı ve firma iflaslarına dikkat çekilen gerekçede meclisin önümüzdeki dönemde yapmasını istedikleri çalışmaları da sıralıyorlar.

  İKİ SEÇİM AYRILSIN

  Biçilenler, ‘‘amacımız seçimi iptal değil, iki seçimin birbirinden ayrılmasıdır’’ dedikleri gerekçelerinde milletvekili seçiminin 2000 yılında, zamanında yapılmasını, bu süre içersinde ahlak yasası, siyasi partiler yasası, seçim yasası, mahalli idareler yasası, bankalar yasası ve pişmanlık yasası çıkartılmasını arzu ettiklerini vurguluyorlar. Milletvekilleri hazırladıkları gerekçeyi en geç gelecek hafta perşembe gününe kadar Meclis Başkanlığı'na vermiş olacaklarını belirttiler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı