Gündem Haberleri

  İmza fiyaskosu

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erbakan için sadece 6 bin imza toplandı

  Zuhal Olcay ve Lale Mansur'un da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı tarafından açılan ‘‘Düşünceye Özgürlük Kampanyası’’ fiyaskoyla sonuçlandı.

  Erbakan, Hasan Celal Güzel ve Eşber Yağmurdereli gibi düşünce suçlularını kurtarmaya yönelik kampanyaya sadece 6 bin kişi imza koydu.

  FP yönetiminin büyük umut bağladığı kampanyanın, ‘‘İmzalarsak başımız belaya girer’’ korkusuyla yeterli ilgiyi görmediği belirtiliyor.

  312'nci maddeden aldığı 1 yıllık mahkumiyeti nedeniyle cezaevine girmek için gün sayan yasaklı lider Necmettin Erbakan, kendisini de kapsayan ‘‘Düşünceye Özgürlük Kampanyası’’nda hiç ummadığı bir imza şoku yaşadı.

  Şanar Yurdatapan, Zuhal Olcay ve Lale Mansur'un da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı ve aydının, Erbakan'ın yanı sıra Hasan Celal Güzel, Murat Bozlak, Akın Birdal ve Eşber Yağmurdereli için bir ay önce başlatılan ‘‘Düşünceye Özgürlük-Herkes İçin’’ kampanyasında şu ana kadar sadece 6 bin imza toplanabildi.

  SADECE 3 VEKİL İMZALADI

  İmza sayısının azlığı nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğrayan kampanyayı düzenleyenler, en büyük şoku ise Erbakan'ın manevi lideri olduğu FP'nin sergilediği tavır nedeniyle yaşadılar. FP'nin 103 miletvekilinden sadece üçü kampanyaya katılırken, FP tabanından kampanyaya katılanların sayısı ise ancak bin kişi kadar oldu. FP milletvekillerinden kampanyaya katılanların İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak, Diyarbakır Milletvekili Sacit Günbey ve Karaman Milletvekili Zeki Ünal oldu.

  FP örgütlerinde toplanan çok sayıda imzanın ise hukukçu kökenli bazı parti yetkililerinin ‘‘İmzalarsanız sizin de başınız belaya girer, parti için de sıkıntı olur’’ uyarıları üzerine bugüne kadar kampanyayı düzenleyenlere gönderilmediği bildirildi.

  BAŞIMIZ BELAYA GİRER

  Hürriyet'e bilgi veren bir kaynak, ‘‘kampanyaya katılırsak başımız belaya girer mi?’’ diye FP yönetimine örgütlerinden çok sayıda başvuru olduğunu, yönetimin de bunun üzerine Erbakan'ın mahkum olduğu konuşmasının da aralarında bulunduğu konuşma metinlerini suç içerip içermedikleri yönünden hukuki incelemeden geçirdiğini söyledi.

  Parti yönetiminin bu incelemenin ardından da örgütlere, ‘‘Bu konuşmalarda suç yok, ama mahkemelerde dava açılırsa kampanyaya katılınlar olarak yayımcı olarak ceza görebilirsiniz, yayımcılara ise para cezası verilir, bunu bilerek davranın’’ bilgisini verdiği kaydedildi. FP'nin yayın organı Milli Gazete'nin de kampanyanın imza formunu günlerce yayımlamasına karşılık, FP örgütlerinin bir çoğu kampanyaya katılmama eğilimi sergilerken, katılıp imza toplayanların büyük bölümünün de topladıkları imzaları göndermedikleri öğrenildi.

  Kampanyayı düzenleyen bir başka şoku da, HADEP'te yaşadılar. Eski Genel Başkanları Bozlak'ı da kapsayan kampanyaya HADEP'ten gelen katılımcı imza sayısı da sadece 300 oldu. Yaşanan bu imza şoku nedeniyle ilan edilen süresi bugün sona eren kampanya 10 gün daha uzatıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı