ANKARA HABERLERİ

İmrahor’un umudu Kanal Ankara

Mert Gökhan KOÇ
21.12.2017 - 15:37Son Güncelleme :

Mahallelerinde altyapı sıkıntısı yaşayan İmrahor bölgesinin muhtarları, yıllardır çözülemeyen sorunlarına umut ışığı olarak Kanal Ankara projesini görüyor. Hürriyet Ankara’ya konuşan 6 muhtar, “Mustafa Tuna’dan umudumuz var inşallah bizleri mağdur etmez” diyor.

Mert Gökhan KOÇ

Aşağı İmrahor Mahallesi Muhtarı Mustafa Aytek, Orta İmrahor Mahallesi Muhtarı Osman Gençoğulları, Yukarı İmrahor Mahallesi Muhtarı Doğan Pekcan, Yakupabdal Mahallesi Muhtarı Murat Taşko, Karataş Mahallesi Muhtarı Ömer Oflaz ve Yeşilkent Mahallesi Muhtarı Murat Kabasakal, Kanal Ankara projesi ve bölgedeki sorunları hakkında Hürriyet Ankara’ya konuştu.

NE KÖYÜZ NE DE MAHALLE

Yeşilkent Mahallesi Muhtarı Kabasakal, imar ve altyapı sorununun yıllardır devam ettiğini belirterek, “Sözler verildi, oylar alındı. Vatandaşlar mağdur. Arazilerimiz alındı ancak verilen sözler yerine getirilmedi. Melih Gökçek Kanal Ankara için söz verdi ama maalesef görevden ayrıldı, Mustafa Tuna’dan umudumuz var inşallah bizleri mağdur etmez. Binlerce insan buraya yatırım yaptı. Büyükşehir’e gidiyoruz topu Çankaya’ya atıyor, Çankaya’ya gidiyoruz topu Büyükşehir’e atıyor. Ne köy olduğumuz belli ne de mahalle” diye konuştu.

DOĞALGAZIMIZ YOK

Aşağı İmrahor Mahallesi Muhtarı Aytek, Kanal Ankara sözünün üstünden yıllar geçtiğini hatırlatarak, “2018 içinde kesinlikle başlaması lazım. Bizim atalarımız gün görmediği gibi burada biz de gün göremeyeceğiz. Kandırıldık, biz 6 mahalle muhtarı olarak böyle düşünüyoruz. Mahalleliler şikayetlerini bize bildiriyor, biz de bunu devlete bildiyoruz. Projenin ivedilikle hayata geçmesi lazım. Şehir merkezine bu kadar yakın bir bölgede ne doğalgazımız, ne imarımız ne de altyapımız var” dedi.

BURADA DOĞAN ÇOCUĞU SOKAĞA ATTILAR

Karataş Mahallesi Muhtarı Oflaz ise, seçim öncesinde verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ederek, “Kanal Ankara projesi yapıldığı takdirde 6 mahallemizin sıkıntılarının yüzde 70’i çözülmüş olacak. Bize verilen sözlere güvenerek vatandaşlara aktardık. Biz bu proje için artık kısa sürede bir tarih verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BEDAVA VERDİĞİMİZ YERLER KANAL ANKARA’NIN 4 KATI

Bölge sakinleri adına konuşan Murat Soyaltay ise, 2015 yılında bölgenin kentsel dönüşüme girince Karataş Mahallesi’ndeki 2 milyon metrekare alanın bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini belirterek, şöyle konuştu: “İmardan sonra 850 dönüm yer kaldı, emsal 2.2’dir. Bügunkü değeri 1 milyar TL ediyor. Kanala gidecek bütçenin tamamı ise 270 milyon TL’dir. Bizim şu an bedava derdiğimiz yerler Kanal Ankara’nın 4 katını karşılamaktadır. Büyükşehir’in söz ettiği para sorununun buradan çözülebileceğine inanıyoruz.Kanal yapılıp inşaata açıldığı zaman 850 dönümlük yerin değeri 2.5-3 milyar lira olacaktır. Bu 850 dönümlük imarlı alanda Büyükşehir Belediyesi’ne 12 bin adet 4+1 daire düşmektedir. Bu da yaklaşık 5-6 milyar TL para eder. Bu söylediklerim sadece Karataş için geçerlidir. İmar demek altyapı demektir, yol demektir.”

İHALE HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, önceki gün Kanal Ankara’yla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Kanal Ankara kısım kısım ihale edilmişti, biz bunun rasyonel olmadığını düşündük. Müteahhitler arasında meydana gelecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için projeyi bir bütün olarak ihaleye çıkacağız. İhale hazırlıklarını yapıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İmrahor’un umudu Kanal Ankara hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Aralık 2017 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İmrahor’un umudu Kanal Ankara haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı