« Hürriyet.com.tr

İmparatorun Yolculuğu

"Benim amacım, buzun içinden gün ışığı görmemiş bir hikaye anlatmaktı. Yüz binlerce yıldır her kış tekrar tekrar yaşanan bir hikaye..." Yönetmen Luc Jacquet İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L'Empereur) adlı filmini bu cümlelerle anlatıyor. Vahşi yaşam belgeselleriyle ünlenen Luc Jacquet, hala sırrı çözülmemiş yaşamları olan 'İmparator Penguenler'in binlerce yıldır süregelen yolculuklarını ilk kez uzun metraj bir yapımla beyazperdeye taşıyor.

Hürriyet Haber
X

FİLMİN KONUSU
 
Milyarca yıldır her kış… Antarktika’nın acımasız buz çöllerinde, dünyanın barınılması en imkansız bölgesinde gerçekten olağanüstü bir yolculuk gerçekleşiyor. Binlerce 'İmparator Penguen', güvende oldukları derin mavi okyanustaki evlerini terk ediyorlar. Donmuş karaya tırmanarak, kıtanın iç tarafındaki ıssız bölgeye doğru yola çıkıyorlar. Antarktika’nın o bölgesi; çok soğuk, çok uzak… Bir canlının yaşaması için imkansız bir yer…

Soyunun hayatta kalabilmesi için şiddetli tipide cesaret ve kararlılıkla tek sıra halinde yürüyen 'İmparator Penguenler' geleneksel yavrulama alanlarına her zaman yanılmadan ulaşırlar. Coşkulandırıcı kendilerine özgü seslerinin eşliğinde anlaşılması güç, karmaşık dansları ve zarif hareketleri ile ritüel kurlarını yaparlar. Sonunda, tek eşli olan İmparator penguen, eşini bulur ve birleşir.

Günler kısalır ve hava şartları giderek sertleşir. Başarı ile tamamlanan çiftleşmenin sonrasında, yumurta üretmek dişi penguenin vücudundaki besin deposunun tamamına yakınını tüketmiştir. Bu kaybını telafi etmek için hemen yiyecek bulmaya okyanusa geri dönmelidir. Dişiler balık dolu denizlere doğru 200 km.lik bir yolculuk yaparlar. Bu yüzden kuluçkaya erkek İmparator Penguen yatar. Yolculuk tehlikeli ve yırtıcı deniz aslanlarının tehdidi altındadır. Erkek İmparatorlar, dişilerinin gidişinden sonra bebek penguen çıkana kadar değerli yumurtaları pençelerinin arasında saklayarak korurlar.

Kış ilerledikçe çok şiddetli tipiler başlar, rüzgar saatte 120-160 km hızla eser. -40°C’lik soğuklara ve kutupların korkunç kışına dayanarak, erkekler yumurtalarla beraber ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalırlar.

Bebek İmparator, 4 ayın sonunda yumurtasından çıkar. Yeni beyaz dünyasına çıktıktan sonra, en fazla 48 saat kendisindeki yiyecek rezervinden beslenerek dayanır. Eğer anne İmparator okyanustan yemekle dönmekte geç kalırsa, yeni doğan ölür. İşte tam bu kritik günlerde dişiler görünür. Dişiler döndüklerinde seslenmeye başlarlar ve erkekler de onlara karşılık verir. Eşler birbirlerini çiftleşme sırasında öğrendikleri seslerinden tanırlar.

Aileler tekrar biraraya geldiklerinde, görevler tersine işler. Anneler yeni doğanlarla beraber kalırken, eşleri beslenmeleri gerektiğinden hemen okyanusa dönerler. Yetişkinler balık avlarken, bebek penguenler her zaman var olan yırtıcı dev denizkuşlarının tehdidi altındadır.


FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen:Luc Jacquet
 

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’nin Hayalet Köyü: Lübbey
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
25 yıldır dişli lapina balığıyla buluşuyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en zengin köyü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avatar filmine ilham veren park
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Eksi 30 dereceyi bulan soğukta yaşayan ilginç insanlar
Seyahat Haberi Seyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!