ADANA HABERLERİ

İMO şube başkanı: Kentsel dönüşüm projelerinde uzmanların görüşü alınsın

DHA
27.03.2016 - 10:17Son Güncelleme :
DHA

Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)- İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Çağdaş Kaya, Türkiye'nin birçok kentinde kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını ancak, projeler için jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendisleri gibi uzmanların önerilerinin alınmadığını söyledi.
Türkiye'de 21 milyona yakın yapı bulunduğunu belirten İMO Şube Başkanı Çağdaş Kaya, deprem gibi afetler açısından bu yapıların güvenliğinin tartışmalı olduğunu belirtti. Yapı güvenliğiyle ilgili denetim ve önlem çalışmasının yaşamsal olduğunu vurgulayan Kaya, "Daha büyük acılar yaşanmadan acil olarak bu yapı güvenliğinin sağlanması gerekiyor" dedi. Türkiye'nin sağlıksız yapı durumunu düzeltmek için Türkiye'nin bir çok bölgesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, belediyeler ve özel inşaat firmalarınca kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını bildiren Kaya, şöyle konuştu:
"Kentsel dönüşümle ilgili projeler hazırlanırken ilgili meslek odaları ve üniversitelerden kapsamlı bir destek alınmıyor. Başta TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlılığı'nın meslek odaları ve üniversiteleri de içerisine alacak bir çalışma yürütmesi gerekmektedir. Projeler için jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendisleri gibi uzmanların önerilerinin alınması gerekir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden İMO şube başkanı: Kentsel dönüşüm projelerinde uzmanların görüşü alınsın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 10 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İMO şube başkanı: Kentsel dönüşüm projelerinde uzmanların görüşü alınsın haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı