ANTALYA HABERLERİ

İMO Kentsel Dönüşüm Çalıştayı düzenledi

DHA
26.12.2017 - 16:00Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi tarafından 'Kentsel Dönüşüm Çalıştayı' düzelendi.

İMO konferans salonunda düzenlenen Kentsel Dönüşüm Çalıştayı'na STK ve sektör temsilcileri, akademisyenler ve belediye başkanları katıldı. Çalıştaya katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, burada yaptığı konuşmada Türkiye'de kentlerin son 50 yıl içinde, nüfus artışına da paralel olarak çok önemli bir değişim yaşadığını belirterek “Artık geldiğimiz aşamada Türkiye'de kentlerin yeniden tanzim edilmesi gerekiyor" dedi. Ancak bunu gerçekleştirirken inşaat sever bir yaklaşımdan kent sever bir yaklaşıma geçilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “İnşat severlik, kent severlikle gelmiyorsa başa bela oluyor" dedi.

'ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI'

Kent severlik üzerine kurgulanan bir dönüşümün aynı zamanda 'kent' ve 'kentlilik' bilincinin ortaya çıkması için de fırsat olduğunu dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunun gerçekleştirilebilir olması için bir takım yasal ve kurumsal tedbirlerin de acilen hayata geçirilmesi gerekiyor. Öncelikli olarak, ilçe belediyelerinin karar alma gücü arttırılmalı. İlçe belediyelerinin her kararını Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatma zorunluluğu, ilgili bakanlıklarının tek başlarına karar alabilir olmaları kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesinde ilçe belediyelerinin eli kolunu bağlıyor."

DÖNÜŞÜMÜ SABOTE EDİYOR

Bununla birlikte, tüm paydaşların içinde yer aldığı ortak istişare mekanizmasının olmamasının da eksiklik olarak ifade eden Başkan Uysal, ilgili mevzuatın da kentsel dönüşümü imkansız kılacak yapıda olduğunu vurguladı. Başkan Ümit Uysal, “Bir tek binanın ruhsat alabilirliği kentsel dönüşümü sabote eden, kentsel dönüşümü daha başlamadan bitirecek bir şey" dedi.

BAKAN DA RAHATSIZ

Bunun ivedilikle çözülmesi, idareleri senkronize edecek karar aygıtının oluşturulmasının gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de rahatsızlıklarını ifade etmişken mutabakat sağlamak kolay. Bunu konuşup yeni kentler tanzim etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

BİR TEK BAŞVURU YOK

Muratpaşa Belediyesi olarak kentsel dönüşümü ada bazında desteklerini kaydeden Başkan Uysal, ada bazlı dönüşüm taleplerinde yasadan kaynaklı yüzde 30'a kadar olan ilave inşaat hakkını kullandırma kararı aldıklarını söyledi. Bunu, Büyükşehir Belediyesi'yle de görüştükten sonra kamuoyuna açıkladıklarını da belirten Başkan Uysal, “Bir Allah'ın kulu gelip başvurdu mu? Hayır" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İMO Kentsel Dönüşüm Çalıştayı düzenledi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:53
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:37
Sayfa Başı