ANKARA HABERLERİ

İMO’dan ‘ODTÜ yolu’ davası

Hürriyet Haber
21.09.2013 - 01:43Son Güncelleme :

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş, “ODTÜ yolu” olarak bilinen yolun yapım ve ihale ediliş biçiminin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle dava açtıklarını bildirdi.

Hürriyet Haber

Tulumtaş, 18 Eylül’de Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhine açtıkları davaya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Söz konusu bağlantı yolundan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak 1991 yılında belediye meclis kararıyla onaylanan Nazım İmar Planında “iki mahalle arasında bir bağlantı yolu” olarak bahsedildiğini ifade eden Tulumtaş, 1993’te “trafik yolu” olarak değiştirildiğini, 1994’te ise bölgenin gelişimi esas alınarak 4 şeritli bir yol olarak genişletildiğini iddia etti. Tulumtaş, 2007’de ise Ankara Üst Ölçek Nazım İmar Planında yolun güzergahı tanımlanarak, “yolun iki mahalle arası bağlantı yolu olmaktan çıkarıldığını” öne sürdü. Koruma Amaçlı İmar Planı onaylanmadan, 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi arasında yol inşaat çalışmalarına başladığını iddia eden Tulumtaş, şöyle konuştu:

HUKUKA AYKIRI

“Yol yapımının gündeme getirildiği bu süreçte gerek işin ihale ediliş biçimi gerekse de yolun yapımı açısından birçok hukuka aykırılıklar bulunmaktadır. Buna göre 2012 ve 2013 yıllarına ait Ankara Büyükşehir Belediyesinde ödeneği bulunmayan yol işiyle ilgili ihaleye çıkılması Kamu İhale Kanunu, Belediye Kanunu, Çevre Kanunu ve Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na aykırılıklar içermektedir. Yolun ihale ediliş biçimi açıktır ki eşit muamele ve rekabet edebilirlik ilkelerini ihlal etmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İMO’dan ‘ODTÜ yolu’ davası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı