İMKB'de yükseliş kısa sürdü

Hayri ÇETİNKAYA
31 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 1997 - 00:01

CUMHURİYET Bayramı nedeniyle bir buçuk gündür tatil olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın dün açılışta başlayan toparlanma çok kısa sürdü. Birinci seansta yüksek açılan Borsa Endeksi, ikinci seansta gelen satış emirleri ile günü yüzde 3.8 oranında düşüşle kapadı. İMKB-100 Endeksi 107 puanlık kayıpla 2 bin 717 puana geriledi.

Borsa dün birinci seansta tatil sırasında dünya borsalarında yaşanan gelişmelerin de etkisiyle yoğun alım emirleriyle açıldı. İMKB-100 endeksi ilk seansta, 194 puan birden artarak, 3 bin 18 puana yükseldi ve hisseler ilk seansta ortalama yüzde 6.87 oranında değer kazandı.

YABANCILAR SATTI

Fakat ilk seansta yaşanan olumlu hava ikinci seansta tersine döndü. Özellikle yabancılardan gelen yoğun satış emirleri ile ikinci seansın ilk dakikalarında yükseliş trendinde olan endeks kısa süre içinde inişe geçti. Kapanışa doğru artan satış baskısıyla pek çok hisse senedi taban fiyatlara gerilemiş ve alıcısız durumdaydı. Borsada yerli spekülatörlerin kendi hisselerine sahip çıkmaya çalışmalarına karşın yabancıların buldukları her fiyatta satışı tercih etmeleri düşüşü körükledi. Yabancıların satışta takındığı bu keskin tavır, piyasada biraz da paniğe yolaçtı.

Dünya borsalarında başlayan mali kriz, hafta başında borsada yüzde 20.9 oranında düşüşe yol açmıştı. Ancak ikinci gününde ABD, ardından Avrupa ve Güneydoğu Asya borsalarının tekrar yükselmesi İMKB'de de moralleri biraz olsun düzeltmişti. Fakat dünya borsalarında devam eden satışlar, İMKB'de yeşeren umutlarında yarım kalmasına yolaçtı. Yatırımcıların yaklaşan hafta sonu nedeniyle dikkatli olmasında ve özellikle kredili işlemlerden kaçınmasında fayda var.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı