İMKB'de yeni platform

Yüksel Göçmez
26 Mayıs 2011 - 13:40Son Güncelleme : 26 Mayıs 2011 - 15:01

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, halka açık olmasına karşın, İMKB'de işlem görmeyen şirketler için özel bir platform oluşturulacağını açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), ülkenin önde gelen beş büyük finans kuruluşuyla girdiği işbirliği sonrasında, ihracatçı şirketler büyüme ve yeni projelerinin finansmanı için içinde halka arzın da yer aldığı sermaye piyasası enstrümanlarından yararlanabilecek. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, bu protokolle birlikte, 2011’de halka arz rekoru kırılabileceğine dikkat çekti.       

 

TİM’in, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB), İMKB Takas, Saklama Bankası AŞ ve Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ ile bugün imzaladığı protokol, ihracatçı şirketlerin büyüme ve yabancı rakipleriyle rekabet edebilme yolunda önlerine çıkan finansman ve kısa vadeli fon bulma sıkıntılarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.         

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugün imzaladığımı protokol 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma yolunda, bizi sonuca biraz daha yaklaştıracak. Bu protokolle, ihracatçılarımızın modern finans enstrümanlarına ulaşmalarını sağlayacak. Yaptığımız araştırmalarda, 2011’in birinci çeyreğinde dış finansmana ihtiyaç duyan ihracatçı şirketlerimizin oranının yüzde 32 olduğunu gördük. Bu yılın ikinci çeyreğinde şirketlerin yüzde 38’inin dış finansman talep etmesini bekliyoruz. İmzalanan protokolle, artık şirketler halk arzlarda hisse senetlerini satışa çıkararak, fon sıkıntısını çözebilecekler” diye konuştu.

 

Protokole göre, ihracatçı şirketler sermaye piyasasından finansman elde edebilmek için, hisse senedi satışı, hisse senetlerini teminat göstererek fon bulma, hisse senetlerini çevrilebilir tahvillere dönüştürebilme gibi seçeneklere ulaşabilecek.

 

Toplantı sırasında açıklamalar yapan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, “İhracatçı şirketlerimizin ciddi bir finansman ihtiyacı var. Bugüne kadar sürekli olarak kendi öz kaynaklarını kullandılar ancak bu hem şirketlerin kendilerine hem de yurt dışındaki rakipleriyle boy ölçüşmelerinde önlerine engel olarak çıkıyor. Bugün imzalanan protokolle birlikte, artık şirketlerin halka arz süreçleri kolaylaşacak ve bu şekilde farklı sermaye piyasası enstrümanlarıyla önlerindeki engelleri aşabilecekler” dedi.

 

İMKB’DE YENİ PLATFORM

Protokol töreninde, halka açık olup da İMKB’de işlem görmeyen şirketler için yeni bir işlem platformunun oluşturulacağı da belirtildi. Buna göre, İMKB’de sabah ve akşam saatlerinde birer seans işlem gerçekleşecek.

 

Adının Serbest İşlem Platformu olması düşünülen bu yeni platformda, halka açık60 şirketin hisselerinin işlem görebileceği belirtildi.

 

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, “Halka açık görünen ancak İMKB’de işlem görmeyen firmalar var. Bu firmaların hisseleri, özel bir platformda işleme başlayacak” dedi.

 

 

2011’DE HALKA ARZ REKORU

Erkan, halka açık şirketlerin özellikle yabancı yatırımcılar arasında daha yüksek bir itibara sahip olduğunu belirtirken, 2011’de günümüze kadar 11 şirketin halka arz edildiğini, önümüzdeki haftalarda 2 ya da 3 şirketin daha halka açılacağını belirtti.

 

Daha önceki yıllarda bir yılda 35 şirketin halka açılarak rekor kırdıklarına dikkat çeken Erkan, “Bugünkü gibi gelişmelerle birlikte, bu rekoru geride bırakabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

EN BÜYÜK SORUN TEMİNAT

Büyükekşi, TİM’in hedefleri arasında, ihracatçı şirketlerin bütün finansman ihtiyaçlarını rahatça kullanmasına yardımcı olmak olduğunu söylerken, daha önce Akbank, VOB ve Eximmbank ile işbirliklerine gittiklerini belirtti.

 

Büyükekşi aynı zamanda, ihracatçı şirketlerden kendilerine gelen en büyük şikayetlerden birinin, kredi bulmalarına rağmen, teminat gösterememeleri olduğunu ifade etti.

 

Şirketler yeni protokolle birlikte, hisse senetlerini teminat olarak gösterip, kredi sorunlarını çözebilecek.

 

İHRACATÇILAR EĞİTİM ALACAK

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) Başkanı Atilla Köksal, yeni görevindeki ilk resmi toplantısında, ülkede farklı büyüklüklerdeki şirketlere ilgi duyan geniş bir yatırımcı kitlesinin olduğunu, aracı kurumlar olarak ihracatçı şirketlere sermaye piyasalarından faydalanma konusunda her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı