İMKB, ‘Grup şirketleri’ için özel endeks kapısını da açıyor

Hürriyet Haber
08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, ‘İMKB 10 Banka Endeksi’, ‘Şehir Endeksi’ ve ‘Katılım Endeksi’nden sonra şimdi de holdinglere ve gruplara özel endeks oluşturmayı planlıyor.

Grup, holding veya çeşitli ihtiyaçlara yönelik endeks oluşturulması konusunda çalışmalara başladıklarını söyleyen İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, “Henüz üzerinde çalışıyoruz. Asgari 5 şirket olmak üzere o grubun halka açık bütün şirketlerini kapsayacak bu endekse dayalı yatırım fonlarının kurulması halinde yatırımcı aynı anda o grubun bütün hisse senetlerine sahip olacak” dedi.
22 şirket halka açıldı
Ekonomi Gazeteciler Derneği (EGD) üyeleriyle bir araya gelen İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, dünyadaki likidite bolluğu nedeniyle hisse senetleri ve emtia piyasalarında yükselişler yaşandığına dikkat çekti. Erkan, hisse senedi, tahvil-bono ve repo pazarı dahil İMKB’de toplam işlem hacminin 3 trilyon 208 milyar dolara yükseldiğini söyledi. 2010 yılında halka arzlarda 2000 yılından bu yana en iyi performansın sergilendiğini anlatan Erkan, geçen yıl 22 şirketin hisse senedinin halka arz edildiğini hatırlattı. Geçen yıl halka arzlar sonucunda ekonomiye ve şirketlere sağlanan kaynak tutarının da 3 milyar liraya ulaştığını belirten Hüseyin Erkan, bu yıl da hisse senetleri piyasasında 9, tahvil ve bono piyasasında ise 6 halka arz başvurusu yapıldığını, toplam halka arz sayısının 25’i geçmesinin beklendiğini ifade etti. Hüseyin Erkan, İMKB 30 Endeksi’ne hem Avrupa borsalarından hem yatırımcı kuruluşlardan yoğun
talep geldiğini belirtti.

Anormal hareketlerde seansa 15 dakika mola

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)  Başkanı Hüseyin Erkan, 2011 yılı projelerine ilişkin şu bilgileri verdi:
Otomatik Seans Durdurma Sistemi: Sistem, piyasamızda anormal fiyat veya miktar hareketi ortaya çıktığında, önce seansı 15 dakika durduracak. Durdurma Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bilgilendirilecek. 15 dakika sonra seans yeniden başlayacak.
Kapanış seansı: Borsada 17.30’da biten ikinci seansın bitiminden 10 dakika önce kapanış seansı yapılacak. Bu seansta  ‘Büyük Emirler Pazarı’ oluşturulacak. Özel sektör borçlanma araçlarının birincil piyasası için halka arz pazarının açılması planlanıyor.
Opsiyon piyasası: Bu piyasanın 2011 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi planlanıyor. Hisse senetleri üzerine repo işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla yeni bir pazar oluşturulacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı