İMKB dünyaya uydu 16 binin altına indi

Hürriyet Haber
27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) dün yine düşüş günü oldu. Önceki gün 16.329 puana yükselerek kapanan İMKB-100 Endeksi, dünkü seanslar sonunda önceki güne oranla yüzde 2.49 değer yitirerek 15.922 puandan kapandı. İşlem hacmi haftanın son gününde 336 trilyon 558 mimyar lira oldu. İMKB-100'ün haftalık değer kaybıysa yüzde 3.2 olarak gerçekleşti.

Dünkü seanslara, satış yönü ağırlıklı olarak başlayan borsada özellikle İMKB-30 hisselerinde kár amaçlı satışların yapılması piyasanın düşmesi sonucunu doğurdu. Günün büyük kısmında 16.000 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan borsa ybancı piyasalardaki düşüş eğiliminin ortadan kalkmaması üzerine daha düşük seviyelere indi. Uzmanlar, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinden gelen açıklamaların olumlu, önümüzdeki hafta belli olacak enflasyon rakamına yönelik beklentilerin iyimser olmasına rağmen, piyasaları asıl tedirgin eden durumun yurtdışı borsaların gevşek seyri olduğunu belirttiler. Borsa uzmanları ayrıca, piyasada yaşanan nakit darlığı ve dış etkenler nedeniyle, önümüzdeki hafta endeksin 15,000-17,000 bandında hareket etmesinin beklendiğini de söylediler.

Bu hafta ortasında ABD ve Avrupa piyasalarında toparlanma eğilimi gösteren uluslararası piyasaların önceki gün ve dün satış ağırlıklı olduğu dikkat çekti. Özellikle yeni teknoloji şirketlerinde her yükseliş sonrasında görülen yoğun satışların, bir süre daha devam edebileceği belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı