Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İmkansızı başardılar

  Hasan ERŞAN/İSTANBUL, (DHA)
  11 Ağustos 2012 - 09:46Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 12:36

  Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden üç öğrenci, Amerikan Boeing Firması ile üniversite arasında yapılan görüşmelerden sonra Seattle’daki merkezlerinde altı aylık staj programına katılmaya davet edildi.

  Öğrencilerin başarısı ve yeteneği karşısında şaşıran Boeing yöneticileri üniversite ile öğrenci eğitimi konusunda işbirliğine devam edeceğini açıklarken Endüstri Mühendisi adayı 3 genç kız dünyanın en gelişmiş ve en büyük fabrikasında çalışma imkanı buldular.

  Bu yıl ilk kez Türkiye’de tanıtımı yapılan, öğrenci ve yeni mezunlara yönelik program çerçevesinde, yapılan başvuruları değerlendiren Amerikan Boing Firması yetkilileri İstanbul ve Ankara’da yaptığı ikili görüşmeler sonucu Türkiye’den sadece Boğaziçi Üniversitesi’nden Berna Baş, Merve Güvendik ve Duygu Öztürk’e Seattle’de 6 ay staj yapma imkanı verme kararı aldı.Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri,Boeing’in Amerika Seattle’da ki merkezine giderek altı aylık staj programına başladılar.
   
  GUİNNES REKORU KIRAN 399 BİN METREKARELİK DEV FABRİKA

  Amerikalı uçak üreticisi Boeing’in Seattle’daki Everett fabrikası, 399 bin metrekarelik alanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren ve halen dünyanın en büyük uçak fabrikası olma özelliğini elinde bulunduruyor. Dev tesiste 18 bin kişi çalışıyor. Aynı anda 4 uçak üretilebiliyor. 747, 767, 777 ve gökyüzünün yeni hakimi 787 Dreamliner bu dev tesislerde üretiliyor. 2 bin 743 metrelik bir özel pisti olan Everett’in sadece fabrika alanı 39 hektarlık bir alan kaplıyor.Yürüyerek bir yerden bir yere varmanın inkansız olduğu dev tesiste çalışan teknisyen ve mühendisler için 10 metrede bir bisiklet parkları oluşturulmuş.Tesiste 18 tane 27 metre yüksekliğinde vinç bulunuyor ve 40 tona yakın kaldırabilen vinçler, 747, 767 ve 777’nin ana gövde parçalarıyla, kanat ve kuyruklarını montaj hattına taşıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı