IMF'yle seçim sonrası pazarlığı

Hürriyet Haber
05 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1999 - 00:01

Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay başkanlığındaki bir heyet haftaya Washington'da IMF'yle görüşmeler yapacak. Uluğbay, IMF'yle seçim sonrası yapılabilecek anlaşmayı, ‘‘Dış Kaynak Destekli Enflasyonla Mücadele Programı’’ diye tanımladı.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile seçim sonrası oluşturulacak programın adının ‘Dış Kaynak Destekli Enflasyonla Mücadele Programı’ olduğunu belirterek, ‘‘Enflasyonla bu kadar başarılı ve istikrarlı bir mücadele sağlamış bir ülkenin, gerçek gereksinimlerine cevap verecek bir programa ihtiyacı var’’ dedi.

Uluğbay, başkanlığındaki bir heyetle gelecek hafta IMF ile Washington'da yapılacak görüşmeler öncesinde, Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Seçim sonrası nasıl bir hükümet işbaşına gelirse gelsin, enflasyonla mücadele ve yapısal reformlar gibi temel zorunluluklardan vazgeçemeyeceğini vurgulayan Uluğbay, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Seçim sonrası gelecek hükümetin kendi programını oluşturması tabiidir. Ama biz, devletin devamlılığı ilkesinden hareketle, yeni gelecek hükümet olgunlaşmış, düğmeye bastığında ertesi gün harekete geçirebileceği nitelikte bir hazırlık içindeyiz. Enflasyonla mücadelede partiden partiye farklılık gösterecek enstrümanlarımız yok. Yapısal reformlar da öyle. Bir parti, Bankacılık Kanunu, sosyal güvenlik reformu olmasın diyemez. Ama ayrıntılar konusunda değişik düşünceler olması doğaldır.’’

IMF ile geçen yıl imzalanan Yakın İzleme Anlaşması kapsamında, Türkiye'nin enflasyon, ihracat, büyüme, faiz dışı fazla gibi temel ekonomik göstergelerde gerçekleştirdiği performansın değerlendirildiğini söyleyen Uluğbay, şöyle devam etti:

‘‘1997'de başlayıp 1998'de yayılan ekonomik krize ve 7 milyar dolarlık fon çıkışına rağmen Türkiye, net dış borç ödeyicisi olarak iyi bir performans sağladı. Enflasyonu dalgalı değil, istikrarlı bir biçimde indirdi. İhracattaki en büyük ikinci pazarı Rusya olmasına rağmen, pazar ve ürün esnekliğiyle ihracatını korudu. Vergi reformunu gerçekleştirdi. Bütün bunlar Türk ekonomisinin uyum sağlayabilme gücünü gösterir.’’

MÜSBET YÖNDE DEĞİŞEBİLİR

IMF ile yapılacak görüşmeler ve seçim sonrası Program'ın teknik altyapı hazırlıklarında bu performansın ayrıntılarıyla değerlendirileceğini anlatan Uluğbay, yapılan hazırlık kapsamında, 1999 temel ekonomik büyüklüklerinde bir değişiklik yapılmadığını açıkladı.

Yüzde 3 büyüme ve yüzde 44 deflatör rakamlarında bir değişiklik olmayacağını vurgulayan Uluğbay, ‘‘1999 bütçesinin henüz çıkmaması önemli bir etken. Ancak IMF ile bir anlaşma yapıldığı takdirde, sözkonusu hedefler müsbet yönde daha da geriye çekilebilir’’ dedi.

Enflasyon düşünce hepimiz mutlu olduk

IMF görüşmelerinde enflasyon-faiz ilişkisinin de gündeme geleceğini belirten Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay şöyle konuştu:

‘‘1998'de faizler bir ara 70-80 aralığına indi. Ama 7 milyar dolarlık çıkış fon arzını azalttığı için faizleri yukarıya tırmandırdı. Türk ekonomisi sağlıklı yönetilebildiğini kanıtladı. Bu çerçevede ekonomiye sağlıklı ve yeterli miktarda kaynak girişi olursa, faizler inerek bütçe üzerindeki çok önemli yük kalkacak.’’

Şubat ayı enflasyon rakamlarını ‘‘Hepimizin mutlu olması gereken bir gelişme’’ diye niteleyen Uluğbay, ‘‘Hükümetin enflasyonla mücadele programı tavizsiz olarak uygulanacak ve en küçük bir sapma olmayacak’’ dedi.

Çağan: Uluğbay IMF’ye kuvvetli gidiyor

Maliye Bakanı Nami Çağan, IMF ile görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin gerek iç, gerekse dış piyasalarda güvenirliliğini artırdığını söyledi. Şubat rakamlarının da bunun göstergesi olduğunu belirten Çağan, ‘‘Enflasyon istikrarlı şekilde aşağı iniyor. Türkiye, zaten çok büyük bir program uygulamadı. Hükümet seçim olduğuna bakılmaksızın uyguladığı istikrar programıyla, hem içeriye hem de dışarıya güven veriyor. Sayın Uluğbay, bu görüşmelere eli kuvvetli olarak gidiyor’’ diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı