IMF'ye şapka çıkarmayın 8.3 milyar doların hesabını sorun

Hürriyet Haber
03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ‘‘Türkiye gizli eller tarafından soyuluyor. Sonra kalkılıp Cottarelli'nin karşısında 400 milyon dolar için şapka çıkarılıyor. Önce 8 bankada batan 8.3 milyar doların hesabını sorun’’ dedi.

SON bir yılda dört bin üyesi kepenk indiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ‘‘Devlet küçülmezse, Rusya'dan beter oluruz’’ uyarısında bulundu. Enflasyonla mücadele programının başarıya ulaşması için sadece sanayicilerin, tüketicilerin ve ihracatçıların özverisinin yeterli olmadığını söyleyen Aygün, ‘‘2001 yılında tüccardan vergi beklemeyin. Ek vergileri 2001 yılında da sürdürmeye kalkmayın. Çünkü, artık vergi verecek halimiz kalmadı. Artık devlet kendini küçültmeli’’ dedi.

Geçen yıl Türkiye'nin üç deprem yaşadığını söyleyen Sinan Aygün, batık bankaların yarattığı depremin faturasının ise 8.3 milyar dolar olduğunu söyledi. Aygün, şöyle konuştu:

‘‘Cottarelli'ye 400 milyon dolar almak için şapka çıkarıyoruz. Ama bankaların batırdığı 8.3 milyar doların hesabını kimse sormuyor. Cinayetler, soygunlar gözönünde işleniyor. Hiç biri faili meçhul değil.’’

GİZLİ ELLER SOYUYOR

Sivil toplum kuruluşlarını da devletin küçülmesi için çaba göstermeye çağıran Sinan Aygün, ‘‘İlanla kurtarıcı bulamayız. Sivil toplum örgütleri de artık uyanmalı’’ diyerek, şöyle devam etti:

‘‘Türkiye geçen yıl bir değil üç deprem yaşadı. Batık bankalar depreminde 8.3 milyar dolar zarar edildi. Bu depremin şiddeti 8.3 oldu. 7.4'lük Marmara Depremi'nin ardından, ekonomi yüzde 6.4 küçülerek bir deprem daha yaşadı. Türkiye tam bir felaketler ve hayaletler ülkesi görünümünde. Bir taraftan yıkılıyor, diğer taraftan gizli eller tarafından soyuluyor. Cinayetler. soygunlar göz önünde işleniyor, faili mechul değil. Göz göre göre mızrağı çuvala sokmaya çalışıyorlar. Ancak maalasef mızrak çuvala giriyor. Birileri de yardım ediyor. Devleti küçültemezsek, Rusya'dan beter oluruz. Asıl depremi o zaman yaşarız. Türk halkı süratle fay hattının dışına çıkarılmalı. Türkiye bu utançtan kurtarılmalı. Türk halkı dünyaya karşı boynu bükük yaşayamaz. Halk, eli yüreğinde bu gidişe dur diyecek kahramanını bekliyor. Kurtarıcı ilanla bulunmayacağına göre sivil insiyatif uyanmalı. Kendi içinden birini bulup öne çıkarmalı.’’

<ı>Vergi hırsızın cebine gidiyor

VATANDAŞIN ödediği vergilerin bir gecede hırsızın, uğursuzun cebine gittiğini söyleyen ATO Başkanı Sinan Aygün, şöyle konuştu:

‘‘Kamu bankalarının özelleştirilmesi için ayak sürünmeye devam ediliyor. Siyaset, devletin içinden, kasasından, çıkar odaklarından elini çekmiyor. Çekmek istemiyor. Vatandaşın ödediği vergiler bir gecede hırsız ve uğursuzun cebine gidiyor. Her gün Merkez Bankası'nın önüne bir kamyon dayanıyor. Altını yükleyip gidiyor. Türkiye, suç, rant, kara para ekonomisinin tehdidi altındadır. Devlet o kadar büyümüş ve kontrolden çıkmıştır ki kedini bile savunamaz hale gelmiştir. O, çok tartışma yaratan memur kararnamesi başka nasıl izah edilebilir ki? Siyasetin kiri, devletin alnından çıkarılmaktadır. Bu kara bir lekedir. Siyaset elini devletin kasasından çekmediği sürece, gözönünde yapılan soygunlara sesini çıkaramaz polisten hırsız, hırsızdan polis olmamalıdır.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı