IMF'ye Niyet mektubunda faizler ön planda

Hürriyet Haber
27.12.2001 - 13:19 | Son Güncelleme: 27.12.2001 - 13:19

IMF`ye gelecek hafta gönderilmesi planlanan yeni Niyet Mektubu`nda, iç borçlanmada Değişken Faizli Tahvil uygulamasına ağırlık verileceği belirtiliyor. Faizlerin, 2002 yılında düşüş trendi içinde olacağı, bu nedenle düşen faiz oranına endeksli en uygun enstrümanın ``Değişken Faizli Tahvil`` olacağı ifade ediliyor.

Mektup`ta, kamu borçlanmasına ilave yük getirecek uygulamalardan kaçınılacağı ve kamu finansmanındaki iç borç yükünün, düşecek olan faizler oranında azalacağı vurgulanıyor.

YENİ BORÇLANMA KOORDİNASYONU...

Öte yandan mektupta, borç yönetiminin, dış ve iç borçlanmanınkoordinasyonuyla, tam bir uyum içinde sağlanacağı vurgulanıyor. 

  Eskiden, ayrı ayrı birimler tarafından, yürütülen iç ve dış borçlanma stratejisi, gelecek yıldan itibaren, iç ve dış borçlanmadan sorumlu birimler arasında tam bir koordinasyon halinde yürütülecek. 

  Bu arada, Borç Yönetimi İdaresi Genel Müdürlüğü`nün oluşturulmasının ise daha sonraki aşamalarda gerçekleştirilebileceği kaydediliyor.  

  IMF İcra Direktörleri Kurulu`nun, Türkiye`nin Niyet Mektubu`nu, Ocak ayının üçüncü haftası içinde görüşebileceği de belirtildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı