Dünya Haberleri

  IMF'ten ek kaynak sinyali

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 08:19 | Son Güncelleme:

  IMF'nin üst düzey bir yetkilisi, Türk ekonomisinin gelecek yıl artı büyümeye geçmesinin beklendiğini ve IMF ile öngörülen Stand-By'ın dışında Türkiye'ye bazı ülkeler ve Dünya Bankası'ndan ek ikili kredi gelebileceğini açıkladı.

  IMF'nin üst düzey yetkilisi, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'ye yaklaşık 3 milyar dolarlık yeni kredi dilimini serbest bırakmasının ardından, küçük bir grup gazetecinin Türk ekonomisine ilişkin sorularını, düzenlenen telekonferansta yanıtladı.

  Üst düzey yetkilinin vurguladığı diğer önemli noktalar şunlar:

   Türkiye gelecek yıl GSMH'nin yüzde 6.5'u olarak hesaplanan faiz dışı bütçe fazlası hedefinin tutturulması ve reel faiz oranlarının kontrol altında olması durumunda gelecek yıl borç ödeme güçlüğüne girmez.

   IMF'nin Türkiye'ye ayırdığı kredi toplamı, ülke kotalarına göre IMF tarihinde bir ülkeye verilen en yüksek rakam.

   Stand-By çerçevesinde öngörülen 10 milyar dolarlık ek finansman Türkiye'nin mevcut programdaki alacaklarına ilave olarak gelecek.

   Enflasyonun düşeceğine güvenimiz tam.

   Bugünkü 3 milyar dolarlık kredinin serbest bırakılmasından sonra Türkiye'nin mevcut programdan, 4 milyar dolar halen alacağı var.

   11. gözden geçirme döneminin yeni Stand-By düzenlemesine dahil edilmesini tercih edilebilir. Ancak kesin karar verilmedi.

   Türkiye iyi performans gösterdiği için IMF, 11 Eylül'den sonra dünya ekonomisine destek çerçevesinde, Türkiye'ye ek destek vermeyi kabul etti.

   Yeni Stand-By'ın Ocak ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

   Yeni Stand-By'da yapısal reformlara ağırlık verilmesi gerekiyor.

   Programa destek vermeyle ilgili Temmuz'da çıkan sorunlardan sonra hükümetin programa tam destek vermesi piyasaları olumlu etkiledi. Programa sahip çıkmanın, mali politikaların devamı gerekli.

   IMF heyeti, gelecek hafta yeni Stand-By anlaşması için Ankara'ya gidiyor. Heyet, Türkiye'de 15 gün kalacak.

  KRUGER OLUMLU

  IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger olumlu mesajlar verdi. İcra Direktörleri toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin gösterdiği çabaları desteklediklerini bildirdi. Faiz dışı fazlanın önemine de değinen Krueger, IMF'nin 2002'de enflasyon hedeflemesine geçilmesini uygun bulduğunu söyledi.

  Kamu sektöründe kısıtlamaların önümüzdeki dönemde devam etmesi gerektiğinin altını çizen Krueger, önümüzdeki döneme ilişkin uyarılarını birkaç başlık altında topladı.

  Krueger, ilk olarak Türkiye’nin önümüzdeki dönemde mali performansının büyük önem kazandığına dikkat çekti.

  Tarımda sübvansiyonların yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten IMF yetkilisi, kamuda istihdamın azaltılmasının yararlı olacağını vurguladı.

  BDDK'nın uyanık olması gerektiğinin altını çizen Krueger, "gerekli tedbirleri almalı" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı