"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

IMF'le stand-by ihtimali yüksek

Erdal SAĞLAM

IMF Heyeti, Ankara'daki temaslarına devam ediyor.

Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, ‘‘birşeyler imzalarız’’ diyerek yeni bir stand-by anlaşması imzalanma ihtimaline ihtiyatlı yanıtlar veriyor.

Ancak Heyetle görüşen bürokratların genel kanısı; ‘‘büyük ihtimalle IMF ile yeni bir stand-by anlaşması imzalanacağı’’ yolunda.

Yeni bir stand-by olasılığını sorduğumuz bürokratlardan, ‘‘Yüzde 80-90 ihtimalle imzalanacak gibi’’ yanıtını alıyoruz.

Hükümetin siyasi olarak böyle bir anlaşmaya yanaşmayacağını tahmin edenler de var. Ancak buna karşılık bürokrasi koridorlarında ‘‘Başbakan Mesut Yılmaz stand-by anlaşması imzalanmasına sıcak bakıyormuş’’ söylentilerinin hızla yayıldığını izliyoruz.

Başbakanın böyle bir şey söylediğini henüz teyit ettiremedik, ama gerçek olma ihtimali bize de hayli yüksek gözüküyor.

Bürokratların tahminlerinden biri de stand-by anlaşması yapıldığı takdirde; bu anlaşmanın bir yıl süreli olmayacağı yönünde. IMF'in en azından 1,5 yıllık bir anlaşma isteyeceği görüşü hakim.

Yani, Türkiye IMF'le 1,5-2 yıllık bir stand-by anlaşması imzalayabilir.

IMF Heyetine 1998 yılı bütçe ve programına ilişkin kesin rakamların verilmesi biraz uzadı. YPK'dan çıkan taslak üzerindeki çalışmalara devam edilmesi, önceki gün işçi ve işveren sendikalarına bütçe ve program konusunda bilgi verilmesi, detay çalışmaların uzamasına yolaçtı.

Bu nedenle IMF'in daha önce 16 Ekim'de bitecek olan görüşmelerin süresini bir-kaç gün uzatabileceği de söyleniyor.

Bürokratlar, IMF'in bu ziyaretinden stand-by anlaşması çıkmayacağının altını çizerek, bu görüşmelerde anlaşma ihtimali ortaya çıktığı takdirde, Kasım ayında Washington'a gidilerek, son görüşmelerin yapılacağını ve yeni bir stand-by anlaşmasının Kasım ya da en geç Aralık ayında imzalanacağını tahmin ediyorlar.

KUR SABİTLENEBİLİR

Bu arada, IMF'in yeni bir stand-by anlaşmasını imzalamak için 1998 bütçe ve programında bazı düzeltmeler isteyebileceği de belirtiliyor.

Daha önce Türkiye ile imzaladığı yarım kalan stand-by anlaşmaları nedeniyle IMF'in bu kez daha temkinli olması beklenirken, konulacak performans kriterlerinin de daha sıkı olabileceği belirtiliyor.

IMF'in stand-by anlaşması imzalamak için bütçe ve programın yanısıra, yıllardır kendisine söz verilip de yapılmayan yapısal tedbirlerin hayata geçirilmesini isteyebileceği de belirtiliyor.

Bu arada IMF'in yeni bir anlaşma ile birlikte, büyük ihtimalle ‘‘kurun sabitlenmesini’’ isteyeceği belirtiliyor. IMF'in enflasyonu düşürebilmek için bu yöntemi şart koşacağı kaydedilirken, bürokratların çoğunun da kurun sabitlenmesi konusunda hemen hemen aynı görüşleri taşıdığını görüyoruz.

Hatta Merkez Bankası'nın ‘‘stand-by anlaşmasıyla birlikte kurun sabitlenmesi’’ ihtimalini yüksek bulduğu için, son dönemde döviz alışını hızlandırdığı, yani ‘‘Kurun sabitlendiği döneme yüksek döviz rezervleriyle girme isteğinde olduğu’’ da söyleniyor.

Yüksek rezervler bu açıdan büyük bir güvence oluşturacak. O aşamada ödemeler dengesi finansmanı ya da bankacılık sistemi için IMF'le ek kaynak imkanları üzerinde müzakere yapılması bekleniyor.

Ankara'da IMF'le stand-by anlaşması imzalama ihtimalinin yükseldiği, bu ihtimal yükseldikçe de bürokratların moralinin yükseldiği gözüküyor.

Ancak hâlâ ‘‘siyasi irade’’ konusundaki tedirginlikler korunuyor.

X