IMF'den şok erteleme

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


IMF Başkanı Horst Köhler, ‘‘Türkiye'nin eksikleri var’’ diyerek, 1.5 milyar dolarlık kredinin görüşüleceği bugünkü İcra Direktörleri Kurulu'nun ertelendiğini açıkladı. IMF'nin açıklamasının yayınlandığı anda Sezer'den de Emlakbank'ın tasfiyesine onay çıktı. Bu onay IMF'nin erteleme kararını değiştirmedi. IMF, Türk Telekom'da ‘‘yeni yönetim’’ ısrarını yineledi.

Türkiye, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bugünkü İcra Direktörleri Kurulu toplantısını merakla beklerken, IMF'den dün akşam saatlerinde şok erteleme kararı çıktı. Ertelemeye ilişkin açıklamayı IMF Başkanı Horst Köhler yaptı. Köhler, ‘‘Birkaç konuda uygulanması gereken önlemler henüz gerçekleştirilemedi’’ dedi. Köhler'in bu açıklamasıyla neredeyse aynı anda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in aralarında Emlakbank'ın tasfiyesini öngören yasanın da bulunduğu bazı yasaları onayladığı duyuruldu. Ancak, Sezer'in bu son dakika onayı, IMF'nin erteleme kararını değiştirmedi.

Köhler yaptığı açıklamada ilk anda şaşkınlıkla karşılandı. Köhler'in bu sürpriz açıklamasıyla aynı anda, Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen yazılı açıklama, merakla beklenen Emlakbank'ın kapatılmasına ilişkin yasanın onaylandığı bildirildi. Bu açıklamadan kısa süre sonra IMF bir açıklama daha yaparak, ertelenen IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısının kısa süre içinde, muhtemelen bir kaç günde yapılabileceğini duyurdu.

Köhler'in yazılı açıklamasında, Türkiye'nin son zamanlarda başarılı adımlar attığı, ancak önemli birkaç konuda eksiklikler bulunduğu yer aldı. IMF Başkanı bu eksikliklikleri Telekom yönetimine yapılan atamalar ile bankacılık konusundaki yasal düzenleme olarak sıraladı.

Köhler'in açıklamasında, Niyet Mektubu'nda ön koşul olarak geçen Emlakbank'ın kapatılmasına ilişkin yasaya öncelikli olarak yer vermemesi dikkat çekti. IMF İcra Direktörleri Kurulu, toplam 12 milyar dolarlık stand-by kredisinin Haziran dönemine ilişkin 1.5 milyar dolarlık dilimini kullandırıp kullandırmama konusundaki kararını bugün verecekti. Kritik kararın, dün akşam saatlerine kadar Emlakbank'ın kapatılmasını öngören kanunun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanması konusuna kilitlendiği yorumları yapılıyordu.

Niyet Mektubu'nda ‘‘Emlakbank'ın kapatılması ve yükümlülükleri ile bazı varlıklarının Ziraat Bankası'na transfer edilmesi’’ 8. Gözden Geçirme'nin tamamlanması bir ‘‘ön koşul’’ olarak taahhüt edilmesi nedeniyle, olası bir vetonun, stand-by kredisini tehlikeye düşürebileceği belirtiliyordu.

IMF'nin kafayı taktığı konularda son durum

IMF'nin istekleri:

Son durum ne?

Emlakbank'ın kapatılmasıyla ilgili yasa Meclis'ten geçti. Cumhurbaşkanı imzaladı.

Türkbank'ın kapatılmasının formülü Hazine Müsteşarlığı tarafından bulundu. Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı önemini yitirdi.

Telekom yönetiminin oluşturulmasında Hazine hedefine ulaştı. Ulaştırma Bakanlığı'nın, Telekom yönetimindeki 7 üyeyi seçme hakkı 4 üyeye indirildi.

‘Vermiyorum’ demek yerine toplantıyı ertelediler

IMF, ‘Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı’ çerçevesinde yapılan yasal düzenlemeleri olumlu bulduğunu ancak, 18'inci stand-by'ın ikinci gözden geçirme ön koşullarının bütünüyle yerine gelmemesi nedenine dayalı olarak İcra Direktörleri Kurulu toplantısını ertelediğini açıkladı. Bu erteleme Türkiye'nin lehine dönebilecek bir gelişme olarak değrelendirildi.

Çünkü, IMF İcra Diraktörleri Kurulu, 3 Temmuz'daki toplantısını, ‘ön koşul’ olarak belirlenen unsurlarının tamamlanmadan toplanmış olsaydı, 1.5 milyar dolarlık kredinin serbest bırakılmaması söz konusu lacaktı. Bu durumda, piyasalar geçen yıl Kasım ayında ve bu yıl Şubat ayında yaşanan krizdeki benzer bir dalgalanmaya daha girebilecekti.

Sezer, aynı anda açıkladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in imzasını bekleyen ve aralarında Emlakbank'ın kapatılarak bazı varlıklarının Ziraat Bankası'na devredilmesiyle, bazı fonların kapatılmasının, şirket birleşmelerine vergi kolaylığı getiren yasanın da yer aldığı yasaların imzalandığı açıklamasıyla, IMF'in İcra Direktörleri Kurulu toplantısını ertelediği haberleri basın kuruluşlarına aynı anda ulaştı. Çankaya'dan faksla basın kuruluşlarına bildirilen imzalanmış yasalar listesi, IMF'nin toplantı erteleme açıklamasını takiben ‘‘son dakika’’ haberi olarak kamuoyuna aktarıldığından, Sezer'in Emlakbank ile ilgili imzayı, IMF'in açıklaması sonrasında attığı izlenimini uyandırmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı