IMF ziyaretinde ilginç tesadüf

Hürriyet Haber
15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son ziyaretini Türkbank krizi sırasında yapan IMF Heyeti'nin şimdiki ziyareti de Interbank olayına rastlıyor. IMF Heyeti, ziyareti sırasında bankacılık sektöründeki gelişmeleri de soracak. Ancak, o tarihte Bankalar Kanunu tasarısı Meclis'te görüşülecek. Bu da Türkiye için avantaj olacak.

Yakın İzleme Programı'nın gerektirdiği üçer aylık değerlendirmeler için 27 Ocak'ta Türkiye'ye gelecek olan IMF heyetinin son iki ziyareti, bankacılık sektöründeki hareketli dönemlere rastladı.

Martin Hardy başkanlığındaki IMF Heyeti'nin geçen yıl ekim ayındaki ziyareti, Türkbank krizinin tam ortasına tesadüf etmişti. IMF Heyetinin, üç ay sonraki temasları ise Interbank'a Mevduat Sigorta Fonu'nca el konulmasının hemen ertesine denk geliyor.

27 Ocak'ta başlayacak görüşmelerde, Yakın İzleme Programı'nın ilerisinde, Türkiye'nin çok ihtiyacı bulunan kredi desteğini de içeren bir anlaşmanın gündeme gelmesi bekleniyor. Yetkililer, IMF ziyaretleriyle, bankacılık sektöründeki hareketli dönemin, temasları olumsuz etkilemeyeceğini savunarak, ‘‘Çünkü yine aynı tarihlerde, TBMM'de Bankalar Kanunu tasarısı görüşülüyor olacak. Yapısal reformların sürdürüldüğünü göstermek açısından bu olumlu mesaj olacak’’ değerlendirmesini yaptılar. IMF Heyeti'nin geçen ekim ayında temaslarının tamamladıktan sonra yayımlanan Sonuç Bildirgesi'nde, gerçekleşmelerin eylül ayına kadar, program hedefleriyle uyumlu gittiği belirtilmişti. Bildirgede, program hedefleriyle tam uyumun sağlanabilmesi için, 1998'in son çeyreği ile sonrasında, olumsuz dış gelişmelere karşı önlem alınması ve seçim sürecinde iç baskılara karşı konulmada kararlılık gerektiği vurgulanmıştı.

Bildirge'de ekonomi yönetimine önerilen ‘olumsuz dış gelişmelere karşı önlem’ tavsiyesi, Anasol-D Hükümeti'nin reel sektöre dönük bulunduğu krizi aşmak amacıyla, aralık ayında aldığı önlemler paketine uygun gerçekleşti.

Yetkililer, Sonuç Bildirgesi açısından önemli olan diğer bir konuyu şöyle ifade etti:

‘‘Sonuç Bildirgesi'nin, 1998'in dördüncü çeyreğine ilişkin hedef ve politikalar bölümünde, TEFE'nin Aralık sonu itibariyle yüzde 50'den yüzde 58'e revize edildiği duyurulmuştu. Buna rağmen,TEFE'nin yılsonu itibariyle yüzde 54.3 gerçekleşmesi çok olumlu oldu.’’

Yetkililer, 1998'deki olumlu gelişmelere karşın, bu aşamada önemli olanın bu yıla dönük hedef ve gerçekleşmeler olduğuna işaret ederek, ‘‘Yine de IMF Heyeti ziyaretinin hükümetin kurulduğu, bütçe ve Bankalar Kanunu tasarısının görüşüldüğü bir dönemde gerçekleşmesi kaydedeğer’’ dediler. Bankalar Kanunu tasarısının Meclis'ten geçmesi durumunda Dünya Bankası'ndan da taze kaynak girişi olacağı ifade edildi.

Uluğbay kampa girdi

Yeni hükümetin ekonomiden sorumlu devlet bakanı Hikmet Uluğbay, kabinenin açıklandığı günden bu yana ekonomi kurmaylarıyla toplantı üstüne toplantı yapıyor. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile koordineli çalıştığı gözlenen Uluğbay, 1999 bütçesi ile Bankalar Kanunu tasarısına öncelik veriyor. Uluğbay, önceki akşam da Özelleştirme İdaresi'ne giderek, 19998 yılı uygulamaları ve 1999 hedefleri hakkında brifing aldı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı