IMF Yunanistan'ın borcunu erteleyebilir

AFP
01 Temmuz 2015 - 10:47Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 11:53

Yunanistan’ın IMF’e olan 1.6 milyar euroluk borcu için son gün dün doldu. IMF’ten akşam yapılan bir açıklamada ise Yunanistan’ın borcu için son ödeme tarihinin uzatılabileceği açıklandı

IMF tarihinde sadece 2 kez 1982 yılında Nikaragua ve Guyana için uygulanan son ödeme tarihi uzatma formülünün Yunanistan için de uygulanabileceği ifade edildi.

Almanya cephesinden gelen haberler ise Yunanistan için iç açıcı değil. Bir CDU yetkilisinin açıklamasına göre referandumdan önce Almanya Yunanistan ile herhangi bir pazarlık için masaya oturmayacak.

YUNANİSTAN TARİHE GEÇTİ
7.kez temerrüde düşen Yunanistan, IMF'ye borçlarını zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçti.

Kreditörlerin sunduğu anlaşma şartlarını 5 Temmuz tarihinde yapılacak referandumda oylayacak Yunan halkı, ülkenin geleceğinde önemli rol oynayacak.

Bu arada, Euro Bölgesi maliye bakanlarının, bugün gerçekleştirecekleri telekonferans toplantısında Yunanistan'la ilgili yol haritasını tekrar görüşmesi bekleniyor.

İLK İFLAS DA YUNANİSTAN'DA
Kimileri tesadüf diyebilir fakat dünyada bilinen ilk iflas da yine Yunanistan'da yaşanmıştı. Milattan Önce 4. yüzyılda, Yunanistan'daki 10 şehir devleti, Delos Tapınağı'ndan (*) borç almış fakat çoğu devlet bu borcu ödeyememişti.

Etiketler: imf , yunanistan


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı