IMF, Ukrayna ile stand-by anlaşmasını askıya aldı

Sonat KEREM/ KİEV, (DHA)
09.11.2009 - 14:50 | Son Güncelleme:

IMF, stand- by anlaşmasının şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle bir süredir eleştirdiği Ukrayna ile işbirliğini askıya aldı.

IMF, kredilerin devamı için, Ukrayna Parlamentosu'ndan kısa süre önce geçen, asgari ücret ve emekli aylıklarının yükseltilmesine ilişkin yasa tasarısının Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko tarafından veto edilmesini şart koştu. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, yasanın yürürlüğe girmesi nedeniyle, Ukrayna'ya stand-by kredisinin 3.8 milyar dolarlık dördüncü diliminin, 17 Ocak 2010'daki devlet başkanlığı seçimleri sonlanıncaya kadar askıya alındığını açıkladı.
Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun IMF uyarılarına kulak asmayarak yasayı imzalamasını eleştiren Kahn, “Seçim öncesi alınan kararlar, stand-by programı oluşturulurken alınanlardan farklı olabiliyor. Hassas süreçten geçiliyor. Ukrayna Hükümeti ile işbirliğine devam edebilmek için seçim sonuçlarını beklememiz gerekiyor” dedi.

IMF, Ukrayna’ya 16.4 milyar dolarlık stand-by kredisinin henüz 10.5 milyar dolarını serbest bıraktı. Kiev, 3.8 milyar dolarlık dördüncü dilim krediyi yıl sonuna kadar almayı umuyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı