IMF, Türkiye'nin başarısını ilan etsin

Hürriyet Haber
29 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ocak 1999 - 00:01

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, ‘‘IMF Heyeti, Türkiye ekonomisinin yüksek faiz dışında başarılı olduğunu ilan etmeli'' dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, Türkiye'nin IMF ile Yakın İzleme Anlaşması'nda yükselen faizler dışında başarılı olduğunu ve IMF'nin bu durumu teyid edip, ilan etmesi gerektiğini söyledi. TÜSİAD'ı ziyaret edecek olan IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy ile yapılacak görüşme hakkında bilgi veren Yücaoğlu, IMF'nin yapacağı bu teyidin faizlerin de düşmesini sağlayabileceğini söyledi.

Yücaoğlu, IMF'nin dünyanın her yerinde önlemci davranmasına karşılık, Türkiye'ye tepkisel yaklaştıklarından şikayet ederek, bu yaklaşımın hiçbir faydası olmadığını kendilerine anlatacaklarını vurguladı.

IMF ile ilişkilerin üç aşamalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yücaoğlu, birinci aşamanın geçen yıl başlayan Yakın İzleme Anlaşması olduğunu söyledi.

BİRİNCİ VE İKİNCİ AŞAMA

IMF ile yapılan anlaşmanın faizlerin öngörülenden fazla yükselmiş olmasına rağmen başarılı olduğuna işaret eden Yücaoğlu, enflasyonun yüzde 60'lara düştüğünü, bütçenin faiz dışı fazla verdiğini, rezervlerin yerinde olduğunu, cari işlemler dengesinin sorun yaratmadığını ve bütçe disiplininin sağlandığını hatırlattı. Para programının da palanlandığı gibi uygulandığını anlatan Yücaoğlu, ‘‘Görüldüğü gibi birinci aşama başaralıdır. IMF'nin de bunu kabul edip ilan etmesi gerekir. Bu piyasalara güven vereceği gibi faizleri de düşürebilir'' diye konuştu. IMF ile ilişkilerde ikinci aşamanın da seçimlere kadar olan dönemi kapsadığını vurgulayan Yücaoğlu, bu aşamada yapılacak işlerin de, Hükümet yürütmesi ve meclisten geçirelecek yasalar şeklinde iki eksende yürüyeceğine işaret etti. Yücaoğlu, bu aşamada öncelikle bütçe ve Bankalar Yasası'nın çıkalırmasının gerekliliğini vurguladı.

SEÇİMLERDEN SONRASI

IMF ile ilişkilerde üçüncü aşamayı da seçimlerden sonraki dönemin oluşturduğunu belirten Yücaoğlu, bu konuda Türkiye tarafından birşey yapılamasa da IMF çalışmalarının sürebileceğine dikkat çekti. Yücaoğlu, ‘‘Eğer Türkiye ile seçimlerden sonra bir Stand-by ya da başka tür bir anlaşma düşünülüyorsa, IMF ekipleri şimdiden bu anlaşmanın gereklerini başlatmalıdır. Bu konuyu da IMF'e belirteceğiz'' dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı