IMF: Türkiye’nin en büyük riski Avrupa’nın borç krizi

Hürriyet Haber
28.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, Türkiye’nin dış etkenlerden kaynaklanan risklerle karşı karşıya olduğunu söylerken, ana riski de “Avrupa’daki borç krizi” olarak gösterdi.

Neyse ki gelişmeler iyi

“Türkiye büyüme açısından çok iyi bir performans sergiledi ve tabii burdaki konu, enflasyon riskiyle büyümeyi dengeleyerek güçlü büyümeye devam etmek” diyen Lipsky, sözlerine şöyle devam etti: “Bu arada çok büyük bir dış açıkla başa çıkarak, sürdürülebilir ve dengeli büyümeyi yaratabilmek. Ancak enerji fiyatları nedeniyle ortaya çıkan fiyat baskılarına ek olarak, başka dış riskler de var. Bu da Avrupa’daki borç krizi. Neyse ki bu konudaki son gelişmeler iyi. Sorunlu Avrupa ülkeleri sorunlarla başa çıkabilmek için harekete geçti, hatta sıkı önlemler aldı. Umuyoruz ki bunlar başarılı olacak ve Türkiye için görünüm olumlu kalmaya devam edecek.”

IMF’den yol haritası

IMF’nin sermaye girişleri konusunda bir “yol haritası” hazırlamayı planladığını belirten Lipsky, bu konuda şunları söyledi: “İyi bir mali dengeyi sürdürmek, enflasyon baskısını önlemek ve “büyüme-durgunluk” döngüsüne girmemek, sermaye girişlerini düzenli tutmaya ve kontrol etmeye yardım eder. Aynı zamanda, biz IMF’de sermaye girişleri konusunda bir yol haritası olarak kullanılabilecek yönerge hazırlayabilir miyiz, onu konuşuyoruz. Bu konuyu üyelerimizle görüşeceğiz ve sanıyorum ki G-20 de benzer meseleleri ele alacak.”

Asla, ‘asla’ demeyin

KÜRESEL ekonomide ‘çift dip riski’ görmediğini aktarmakla birlikte “asla asla demeyin” uyarısı yapan John Lipsky, büyümenin sorunların tamamını çözecek güçte olmadığını söyledi. Lipsky, IMF’nin en muhtemel senaryosunun “küresel büyümenin nisbi olarak iyi olacağı, ancak tüm sorunları çözmeyeceği yönünde” olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hatta bu büyüme yeni sorunlar yaratabilir ve politika değişiklikleri gerektirebilir. Gelişen piyasalarda enflasyon ve aşırı ısınma riskini azaltacak, gelişmiş ülkelerde ise iç talep ve istihdam yaratacak politikalara ihtiyaç var.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı