IMF, Telekom'dan rahatsız

Hürriyet Haber
01 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2001 - 00:01


IMF, salı günü yapılacak olan İcra Direktörleri toplantısı öncesinde, Emlakbank yasası ve Telekom yönetimiyle ilgili rahatsızlığını Başbakan Bülent Ecevit'e iletti.

IMF Başkanı Horst Kohler'den dün Başbakan Bülent Ecevit'e gelen bir telefon, IMF'nin Türkiye'ye 1.5 milyar dolarlık kredi paketini serbest bırakılması kararını görüşeceği salı günkü toplantısı öncesinde kritik bir durum oluştururken, koalisyon liderlerinin dünkü basın toplantısından sonra Başbakanlık'ta sürpriz bir liderler zirvesine yol açtı.

Kohler'in dün Ecevit'i arayarak IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun salı günü yapılacak olan ve Türkiye'nin uluslararası finans çevrelerindeki durumu açısından büyük önem taşıyan toplantısı öncesinde iki konuda rahatsızlık belirttiği öğrenildi.

Kohler'in kayda geçirdiği birinci sorun, IMF'nin 1.5 milyar dolarlık kredi paketi için şart koştuğu Emlakbank'ın tasfiyesine ilişkin yasanın hala yürürlüğe girmemiş olmasını konu aldı. TBMM'nin 22 Haziran tarihinde kabul ettiği yasa, hala Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in imzasını bekliyor.

Sezer'in yasayı onaylamak için 15 günlük süresi bulunuyor. Bu süre 7 Temmuz'da, doluyor. Sezer'in yasayı son güne kadar bekletmesi halinde, IMF'nin 1.5 milyar dolarlık kredi için onayını erteleme yoluna gidip gitmeyeceği bilinmiyor. Kohler'in dile getirdiği bir diğer rahatsızlık, hükümet içinde büyük bir krize neden olan ve son anda çözüme kavuşturulan Telekom Yönetim Kurulu'ndaki görev dağılımı oldu.

IMF'nin şikayetinin listeye değil, listedeki isimlerin kendi aralarında yaptıkları görev dağılımında İbrahim Hakkı Alptürk'ün hem Genel Müdür, hem de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmesine dönük olduğu öğrenildi. IMF, Telekom'a profesyonel bir yönetim anlayışının hakim olabilmesi için Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı'nın ayrı isimlerden oluşmasını, Yönetim Kurulu Başkanlığına tercihan özel sektör tecrübesi olan bir üyenin getirilmesini istiyor.

Dünkü liderler zirvesinde Kohler'in dile getirdiği bu beklentilerin masaya yatırıldığı öğrenildi. Yaklaşık 1.5 saat süren zirveden sonra liderler herhangi bir açıklama yapmadan Başbakanlık'tan ayrıldılar.

Diğer taraftan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, yurtdışı gezisinin ilk durağı olan İsviçre'de, kötü dönemin aşıldığını, programın başarıyla uygulandığını söyledi. İsviçre'de düzenlenen Crans-Montana Forumu'nda bir konuşma yapan Bakan Derviş, uygulanan ekonomik programın başarılı sonuçlarının alınmaya başlandığını belirterek, Uluslararası Para Fonu'na verilen sözlerin yerine getirildiğini söyledi.

Ecevit: IMF’nin beklentileri karşılandı

Başbakan Bülent Ecevit, hükümet içinde demokrasinin gereği olarak yapılan tartışmaların abartıldığını belirterek, ‘‘Artık huyumuza alışın, her konuyu tartışıp dostça uzlaşıyoruz. Her konuyu uzlaşmaya bağlama yeteneğine sahibiz’’ dedi.

Ecevit, koalisyon ortakları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la birlikte basın toplantısı yaptı.

Ecevit basın toplantısında, Meclis'in çoğunluğunun ekonomik programa destek verdiğini hatırlatarak ‘IMF ve Dünya Bankası'nın beklentileri eksiksiz ve zamanında karşılandı. Bu süreçte hem hükümette, hem de Meclis'te tartışmalar oldu. Bu çok doğaldır. Hatta sağlıklı bir süreçtir. Çünkü demokrasinin gereği budur. Basın ufak tefek tartışmaları manşete çekerek bazı çevrelerin ‘Eyvah ekonomik programdan vazgeçiliyor’ endişelerine neden olmaktadır. Artık bizim huyumuza alışın. Biz demokratik bir düzenin koalisyon partileriyiz. Konuları tartışarak dostça hallediyoruz. Tartışmaların tümünü uzlaşmaya bağlama yeteneğine sahibiz’ dedi. Bir yandan ekonomiyi diğer yandan demokrasiyi geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Ecevit, ‘Türkiye baştan aşağı yeniden yapılandırılıyor. Adeta devrim niteliğinde düzenlemeler yaptık’ şeklinde konuştu. Ecevit, Derviş'in hükümette dışlandığı koalisyonun dördüncü ortağı gibi davranmasının rahatsızlık yarattığı iddialarına ise ‘‘Biz böyle kaygılar taşımıyoruz. Konular enine boyuna tartışılıyor ve dostça bir uzlaşmaya varıldı’ dedi.

Toplantıda Mesut Yılmaz ise ‘Derviş, bağımsız bir bakandır, teknokrat bir bakandır, siyasetin gerekleri konusunda yeterli duyarlılığı göstermesi kendisinden beklenemez’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı