IMF: Seçimden sonra stand-by'ı konuşuruz

Hürriyet Haber
30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Martin Hardy, dün Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) temsilcileri ile biraraya gelerek, Türk ekonomisi üzerine özel sektörün izlenimlerini aldı. Hardy, TÜSİAD ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı değerlendirmede, ‘‘1998'in sonunda var olan gidişat, 1999 yılının ilk ayında da sürüyor. Üç aylık hükümetin bir takım icraatları yapmaya niyetli olduğunu gördük. Böyle bir tutum içindeler. Üç ay sonrasında Türkiye ile bir stand-by veya bir farklı anlaşma yapılması gündeme gelebilir’’ dedi.

Martin Hardy, başta Bankalar Yasası olmak üzere bir takım reform yasalarının çıkarılmasının büyük önem taşıdığına işaret etti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu da, IMF'nin Türkiye'nin ekonomisindeki olumlu gidişatı teyid ettiğini söyledi. Hükümetin kurulmasının ardından 1999 da da iyi sinyallerin sürdüğünü belirten Yücaoğlu, ‘‘IMF Türkiye'deki temasları neticesinde olumlu ayrılıyor’’ dedi. Yücaoğlu, Türkiye'nin öncelikli konularının belli olduğunu ve artık bu icraatların gerçekleşip gerçekleşmediğinin izlenmesinin önem

taşıdığını söyledi. Yücaoğlu, IMF ile olumlu gidişatın sürüp sürmeyeceğinin hükümetin uygulamalarına bağlı olduğunu hatırlattı.

İSTANBUL TURU

IMF ile TÜSİAD arasında yapılan görüşmelerde taraflar, Türkiye'de faizlerin yüksekliği dışında Türk ekonomisinin olumlu sinyaller verdiği noktasında birleştiler. Görüşmede IMF yetkilileri, seçimlerden sonra Türkiye'de hükümeti kim kurarsa kursun, reformların yapılıp yapılmayacağının önemli olduğuna dikkat çektiler.

IMF heyeti TÜSİAD ile görüşmesinin ardından Çırağan Sarayı'ında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO Genel Sekreteri Bahar Şahin ve İSO Başkanlık Başdanışmanı Atilla Karaosmanoğlu ile görüştü.

IMF heyetinden 3 kişilik bir grup da dün sabah İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) ziyaret etti. Heyet üyeleri, İMKB Başkan Başyardımcısı Arıl Seren ve diğer yetkililerle basına kapalı olarak görüştüler. Toplantı sonunda, görüşmelerin içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı