IMF, seçimden sonra geliyor

Hürriyet Haber
13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay'ın başkanlığındaki heyetin IMF ve Dünya Bankası'yla görüşmeleri dün sona erdi. IMF, seçimden hemen sonra gelip, oluşacak siyasi tabloya göre mali destekli program için inceleme yapacak.

Uluslararası Para Fonu (IMF) parasal destek içeren yeni bir anlaşmanın 18 Nisan seçimlerinden sonra oluşacak siyasi tablo ve programa göre mümkün olabileceğini açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay başkanlığındaki ekonomi heyetinin mali destek içerecek anlaşmanın teknik alt yapısını oluşturmak üzere Washington'da sürdürdüğü temaslar sona erdi.

Uluğbay, Türkiye'ye hareket etmeden önce bir basın toplantısı düzeleyerek, temaslar hakkında bilgi verdi. IMF yönetimi perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yüksek enflasyonu indirmede başarı gösterdiğini ve Türkiye'ye seçimlerden sonra bir heyet göndererek, ulaşılan noktanın gözden geçirileceğini duyurdu.

Seçim sonrası gönderilecek IMF heyetinin olası bir mali destek sağlanacağı yaklaşımıyla Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildiren IMF, mali destek konusunun o günkü duruma göre değerlendirileceğini de açıkladı.

ULUĞBAY'DAN BRİFİNG

Öte yandan Uluğbay, perşembe günü ABD'nin önde gelen think-tank kuruluşlarından CSIS'ın merkezinde ABD'li yetkililer, gazeteciler ve enerji şirketi temsilcilerinden oluşan bir topluluğa konuşma yaptı. Türkiye'nin geçen yıl IMF ile mutabakata vardığı Yakın İzleme Anlaşması hakkında bilgi veren Uluğbay, Türkiye'nin o tarihten bugüne enflasyonla mücadele ve mali disiplinin sağlanmasında önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti. 18 Nisan seçimlerinin ardından istikrarlı bir hükümet kurulacağını ve bu hükümette DSP ile ANAP'ın da yer alacağını belirten Uluğbay, yabancı sermayenin sorun olarak tanımladığı ‘‘uluslararası tahkim’’ konusunda Anayasa değişikliği yapılacağını tekrarladı. ABD şirketlerinin Türkiye'de daha çok yatırım yapmaya çağıran Uluğbay, daha sonra katılımcıların kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

AB'YE TAM ÜYELİK HAKKIMIZ

Uluğbay, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri konusundaki bir soruya, ‘‘Biz taahhütlerimizi yerine getiriyoruz, ama onlar getirmiyor. Biz onlardan bir adım öndeyiz. 350 milyon dolarlık fon işletilmedi. Tam üyelik bizim hakkımız. Bundan hiçbir zaman vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz’’ karşılığını verdi.

IMF: Enflasyonla mücadele iyi gidiyor

IMF sözcüsü William Murray, nisan seçimlerinden sonraki gelişmeleri izleyeceklerini ve finansal destek konusunu değerlendireceklerini kaydetti.

Murray, yapısal ve makroekonomik politikalara ilişkin yeniden canlandırma çabalarının, seçimlerden sonra gecikmeden yerine getirilmesi gerektiğini vurgularken, Türk yetkililerinin, enflasyon karşıtı programın, seçimlerden sonra da uygulanması gerektiği konusuna katıldıklarını söyledi.

Ankara'da geçtiğimiz ay yapılan IMF-Türkiye görüşmelerinden sonra, seçimlerden sonra Türkiye ile parasal destekli bir anlaşmaya varılması hususunun değerlendireceği açıklanmıştı. IMF, bu desteği, özelleştirmede, bankacılık ve sosyal güvenlik reformlarında ilerleme sağlanmasına bağlamıştı.

Türkiye, geçen yaz da IMF ile kronik enflasyonu kontrol altına almak ve yapısal reformları gerçekleştirmek için, 18 aylık yakın izleme anlaşması imzalamıştı. Ancak, bu anlaşma parasal desteği içermiyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı