IMF, reform uyarısı yaptı İspanya 4 bankayı birleştirdi

Hürriyet Haber
26.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekonomik istikrar için reform çağrısı yaptığı İspanya’da dört yerel banka borç ödeyebilme gücü sağlamak ve aktiflerini güçlendirmek amacıyla bazı faaliyetlerini birleştirmek için ön anlaşmaya vardı.

Caja de Ahorros Mediterraneo önderliğindeki banka grubunda Cajastur, Caja de Extremadura ve Caja Cantabria yer alıyor. Toplam aktifleri 135 milyar Euro’ya ulaşan dört banka aynı zamanda İspanya’nın beşinci büyük bankacılık grubunu oluşturacak.
İspanya Merkez Bankası’nın yerel mevduat bankası Cajasur’a el koymasının ardından, yerel ve nispeten küçük ölçekli İspanyol bankaları konsolidasyona gitme yönünde baskı altında kaldı. Halka açık olmayan ve genellikle yerel politikacıların denetiminde olan yerel İspanyol bankaları, ülkede emlak piyasasındaki sert düşüşten en derin etkilenen finansal kurumlar arasında yer alıyor. Hükümet, birleşmeleri veya konsolidasyona gitmeleri için yerel bankalara 30 Haziran’a kadar süre tanımıştı.
IMF’den iş gücü uyarısı
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ise, İspanya’nın işgücü piyasasının çok katı olduğunu belirterek, yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. Kahn, “İspanya’da çok katı kurallar var, bir çok nedenle, işgücü piyasası düzgün çalışamıyor, yeniden yapılandırılarak Avrupa’nın diğer ülkeleri ile aynı duruma getirilmesi gerekiyor. Bence işçi sendikaları, hükümet ve iş dünyası bunun farkında ve yapılması gerektiğini biliyor. İyi zamanlarda bile kısa süreli ya da geçici olarak çalışan çok sayıda insan var. Bütün bunlar işgücü piyasasındaki sorunları gösteriyor. İşgücü piyasası daha efektif işlemek zorunda. İnsanların işten çıkarılış şekilleri, işe alınış şekli diğer AB üyesi ülkelerde olduğu şekilde yapılmalı. Ne eksik ne de fazla” dedi. İspanya’daki işsizlik oranı bu yılın ilk çeyreğinde, yüzde 20’den fazla olarak gerçekleşti. Bu, 16 Euro Bölgesi içindeki en yüksek oran. Kahn, bu değerlendirmelerinin ardından IMF’nin yakın zamanda acil kodu ile İspanya’da işgücü ve bankacılık alanında yapılması gereken reformlara göndermede bulundu.

İspanyol belediyeci daha az maaş alacak

İSPANYA’da sosyalist hükümetin, kamu açığını düşürmeye yönelik olarak 2011 yılı sonuna kadar toplam 15 milyar 250 milyon Euro’luk kesinti yapılması yönündeki sert önlemlerine, İspanya parlamentosundan ve belediyelerden de destek geldi. İspanyol parlamentosu İspanya’daki il ve ilçe belediye başkanları federasyonu FEMP, dün yaptığı toplantı sonrasında, belediye başkanları ve üst düzey yöneticilerin maaşlarında yüzde 0.25 ile yüzde 15 arasında değişen kesinti yapılması kararını oybirliğiyle aldığını duyurdu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı