IMF :"Program iyi gidiyor"

Hürriyet Haber
12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.09.2000 - 00:01

IMF heyetinin ziyareti boyunca Türkiye'nin 2000 yılındaki ilk sekiz aylık ekonomik ve mali performansı değerlendirildi. Ayrıca gelecek dört aylık dönemin yanı sıra 2001 yılına ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu.

Hazine Müsteşarı Demiralp, dış borçlanmanın başarılı olduğunu, iç faiz yükünün azaldığını belirtti. Programın başarılı bir şekilde yürütüldüğünü açıklayan Demiralp sözlerini şöyle sürdürdü: "Cari işlemler açığı beklenenden fazla gerçekleşti. Bunun en önemli nedenleri arasında bavul ticaretinde beklenen performansın olmaması, euro/dolar paritesindeki hareket ve yüksek petrol fiyatlarıdır."

Cari açığın Milli gelire oranının 2000 yılı sonunda yüzde 4 olması bekleniyor. 2001 yılında ise bu oranın yüzde 3.5 gibi gerçekleşmesi hedefleniyor.

Demiralp cari işlemler açığının endişe verici olmadığını belirtirken yapısal reformların hayata geçirildiğini kaydetti. Özelleştirme gelirlerinin hedeflerle uyumlu olduğu anlatan Demiralp, Türk Telekom'un gecikmesine karşın mutlaka özelleştirileceğini vurguladı.

Toplantıda konuşan Cottarelli ekonomik gelişmelerin iyi, programın başarılı olduğunu ifade etti. Enflasyonun 1986 yılından beri en düşük seviyesinde bulunduğuna dikkat çeken Cottarelli, büyüme beklentilerinin yüzde 7 olduğunu açıkladı. Bütçe hedeflerinin iyi bir performans gösterdiğini belirten Cottarelli, "Buna karşın KİT'lere ilişkin zayıflık devam edecektir. Ayrıca hükümet petrol fiyatlarındaki artışı iç piyasaya yeterince yansıtamamıştır. İthalattaki artış hızı dikkat çekicidir. Bütün bu gelişmeleri dikkate alacağız" dedi.

Bankacılık Üst Kurulu'nun faaliyete geçmesinden memnun olduklarını söyleyen Cottarelli, kurulun önemli görevler yapacağını belirtti.

IMF heyeti 2001 yılı bütçesini görüşmek için Ekim ayının ikinci yarısında Türkiye'ye tekrar gelecek

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı