IMF Perşembe günü toplanıyor

Hürriyet Haber
11.07.2001 - 09:14 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu IMF'nin Başkanı Horst Köhler, IMF İcra Direktörleri'nin, Türkiye'ye ikinci kredi dilimini görüşeceği toplantısının, 12 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirileceğini açıkladı

Köhler, Washington'da yaptığı yazılı açıklamada, "ekonomik programla ilgili olarak Türk yetkililerle yapılan danışmalar sonunda, daha önce ertelenen İcra Kurulu toplantısı için 12 Temmuz tarihi belirlendi" dedi.

Türkiye'nin bankacılık ve telekom alanında attığı son adımların ardından yaklaşık 1.56 milyar dolar tutarındaki ikinci kredi diliminin Perşembe günü yapılacak İcra Direktörleri Kurulu toplantısında serbest bırakılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KURUL, TÜRKİYE SAATİYLE AKŞAM ÜZERİ YAPILACAK

IMF kaynakları, toplantının, Perşembe günü Türkiye saatiyle akşam üzeri yapılmasının beklendiğini belirttiler.

Aynı gün, Türkiye saatiyle geceyarısına doğru Washington'dan ayrılması öngörülen IMF Başkanı Köhler'in, Türkiye'nin durumunun ele alınacağı İcra Kurulu toplantısına bizzat başkanlık etmek istediği öğrenildi.

Perşembe günü beklenen onayın ardından, sözkonusu 1.56 milyar doların, en geç hafta başında Türkiye'ye ulaşması bekleniyor.

IMF'nin İcra Direktörleri Kurulu'nu Türkiye için toplayacağının resmen açıklamasının ardından, Dünya Bankası'nın da kısa süre içinde benzer bir karar alması bekleniyor. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun da, büyük bir olasılıkla Türkiye için bu haftasonuna kadar toplanacağı belirtiliyor.

Bankacılık ve telekom alanlarındaki sorunlar yüzünden IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 3 Temmuz tarihli toplantısı ertelenmiş, Dünya Bankası İcra Direktörleri'nin de, Türkiye'ye toplam 1.7 milyar dolarlık iki krediye onay vereceği 5 Temmuz'daki toplantısının ertelenmesine karar verilmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı