IMF’nin parasına ihtiyacımız yok ’faiz yüksek’ diyen enflasyona baksın

Hürriyet Haber
28 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 15:00

Türkiye'nin IMF’nin sağladığı çapayı kendi kendine de sağlayabileceğini belirten Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin IMF ile yeni bir kredili anlaşma yapmasına gerek olmadığını söyledi. Yılmaz, faizlerin yüksek olduğu konusundaki değerlendirmelere de, "Evet faiz oranlarımız yüksek, ama enflasyon oranımız da yüksek" yanıtını verdi.

MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bugün gelinen noktada Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir kredili anlaşma yapmasına gerek olmadığını söyledi. Enflasyon raporunu açıklayan Yılmaz, "IMF’nin son 4-5 yılda bize sağladığı çapayı kendimiz sağlarsak bu güzel olur, bunu yaparsak hiç problem yok" dedi. Yılmaz önümüzdeki dönemde IMF’li ya da IMF’siz olsun mali disiplin ile ilgili kuralların ortaya konulup uygulanması gerektiğini belirtti. Yılmaz, faizdeki tartışmalar konusunda da, "Evet faiz oranlarımız yüksek, ama enflasyon oranımız da yüksek. Alacağımız karar bizi bulunduğumuz noktadan daha iyi bir noktaya götürecekse bu kararı alalım. Gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz" diye konuştu. Açıklamalarından faiz indiriminin ekim ayında olacağının çıkarılmaması gerektiğini belirten Yılmaz, faiz indiriminin ekim ayından önce veya sonra da olabileceği mesajını verdi.

BÜTÇE UYARISI: Maliye Bakanlığı bütçenin hedeflerle uyumlu olduğunu savunurken, Merkez Bankası’ndan ’önlem gerekli’ uyarısı geldi. Enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, maliye politikası ve bütçe açısından problemler olduğunu belirterek, "Bütçe hedefleri için gerekli önlem alınmazsa toplam kamuda bu yıl için faiz dışı fazla yüzde 6.5’in altında olacak" dedi. Yılmaz, bütçede dolaylı vergilerle değil, kamu harcamalarındaki artışı engelleyici tedbirlerle alınması gerektiğini kaydetti.

İNATLAŞMA YOK: Faiz indirimi beklentilerini değerlendiren Yılmaz, şunları söyledi: "Bütçe konusunda gerekli tedbirler alınır ve önümüzdeki yılın bütçesiyle ilgili olarak önümüzü görürsek gerekli adımları atarız. Faiz indirimi konusunda inatlaşma söz konusu değil. Orta vadeli verilerden emin olmamız gerekir."

KİRA ARTIŞI YAVAŞLAR: Yılmaz, kiralarda artış hızının yavaşlayacağını, konut arzının artmasıyla orta vadede istikrar sağlanmasının beklendiğini ifade etti. Yılmaz, kiracı ve ev sahiplerinin kira artışlarını belirlerken enflasyon hedefine uygun davranmalarının da hedefi yakalamak açısından önemli olduğunu belirtti. Tüketicilerin bugünkü faiz oranlarından uzun vadeli kredi kullanmamasında yarar olduğunu anlatan Yılmaz, bankaların teknik koşullar oluşmadan talebi artırıcı davranışta bulunması halinde munzam karşılık oranlarının yükseltilebileceğini söyledi.

IMF: Artık ilişkimizin seyrini Türkiye belirler

ULUSLARARASI Para Fonu’nun (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed, mevcut programın sona ermesinin ardından Türkiye ile Fon arasındaki ilişkilerin niteliğine Türk makamlarının karar vereceğini söyledi. Mesud Ahmed’in Washington’daki IMF merkezinde düzenlediği brifingde, Türkiye ile IMF arasındaki ilişkilerin geleceğinin kamuoyunda tartışıldığı hatırlatılınca, "Buna Türk makamları karar verecek" diyen Ahmed, IMF’nin, üye ülkelere çeşitli alternatifler sunduğunu ve bunlar arasında bir program çerçevesinde işbirliği, denetim işlevi ve diğer destek alanlarının yeraldığını kaydetti. Ahmed, "Türkiye ile çok yararlı ve yakın ilişkimiz oldu ve biz, bunun ileriye gideceğini umut etmeyi sürdürüyoruz" dedi.

Ev sahibi ve kiracıya ’yüzde 4 zam’ uyarısı

YAPISAL unsurlar nedeniyle enflasyonu geçmişe endekslemenin de ötesinde katılık gösteren bazı hizmet kalemlerinde fiyatların para politikasının etki alanı dışında olduğunu kaydeden Yılmaz, kiraları örnek göstererek, şunları söyledi: "Son üç yılda kira kalemindeki artışlar çok yüksek seyretmekte ve tek başına kira artışının yıllık enflasyona katkısı bir puana yaklaşmaktadır. Önümüzdeki aylarda kiralardaki yıllık artış hızının kısmen yavaşlayacağı, orta vadede istikrarlı görünüme kavuşacağı düşünülmektedir. Gerek kiracıların gerekse ev sahiplerinin yüksek enflasyon döneminden kalma fiyatlama alışkanlıklarını terketmeleri ve orta vadede enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu hesaba katmaları önem taşımaktadır."

Enflasyon tahmini yüzde 6’ya çıktı

MERKEZ
Bankası, yıllık enflasyon tahminini 0.2 puan artışla yüzde 6’ya çıkararak, enflasyon hedefinin üst sınırına dayandı. Aşağı ve yukarı 2 puan ile yüzde 4 enflasyon hedefi olan Merkez Bankası, üçüncü Enflasyon Raporu’nda tahminini, orta noktası yüzde 6 olmak üzere en az yüzde 5.1, en çok yüzde 6.9 aralığı olarak belirledi. Merkez, enflasyonu ilk raporunda orta noktası için yüzde 5.1, ikincisinde yüzde 5.8 tahmin etmişti.

Havanın aşırı sıcaklığı belirsizlik yaratıyor

SICAKLARIN
etkisine değinen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, mevsim normallerinden farklılık gösteren hava sıcaklıkları ve yağış eksikliği sebebiyle başta tahıl olmak üzere belirli ürünlerde rekolte kaybı olasılığı ve dünyada buğday ve mısır üretiminin bir kısmının biyoyakıt üretiminde kullanılmasının önümüzdeki dönemde hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda ürünleri kanalıyla gıda fiyatları üzerindeki belirsizliği artıran unsurlar olduğunu anlattı.

Uzun vadeli kredi almayın

KREDİ
faizlerinde yakın zamanda gözlenen düşüş eğiliminin büyük ölçüde enflasyondaki kısmi iyileşmeden kaynaklandığını belirten Durmuş Yılmaz "Ancak, nominal faizlerdeki bu düşüşe rağmen reel tüketici kredi faizlerinin halen yüksek düzeylerde olduğunun unutulmamasında yarar bulunmaktadır. Bu bağlamda, tüketicilerimizin özellikle uzun vadeli tüketici kredi kullanımlarının zamanlamasını belirlerken fiyat istikrarına kalıcı olarak ulaşıldığında reel faizlerin çok daha düşük düzeylere ineceği bilgisini de dikkate almalarının yararlarına olacağını özellikle vurgulamak isterim" dedi.

Cari açık yeniden büyümeye başlayacak

YTL
’nin yeniden güçlenme eğilimine girmesine karşın, dış talepteki canlılığın devam etmesiyle, ihracat büyümesinin bir miktar yavaşlamakla beraber yılın ikinci yarısında da sürmesinin beklendiğini kaydeden Durmuş Yılmaz, şöyle devam etti: "Yılın ikinci yarısında cari işlemler açığının tekrar artma eğilimine girmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak, 2007 yılında bir önceki yıla göre cari işlemler açığının Gayri Safi Milli Hasılaya oranında düşüş olacağı tahmin edilmektedir."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı