‘IMF’nin devalüasyon belgesi' tartışması

Hürriyet Haber
06 Temmuz 1999 - 00:00 Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

‘IMF’nin devalüasyon öneren senaryosu sızdırılarak Borsa'da manüplasyon yapıldığı iddialarıyla ilgili tartışma dün iyice alevlendi. Belgeyi borsacı kuzeni Mehmet Kutman'a sızdırdığı öne sürülen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ‘‘Bana belge gelmedi’’ dedi. Yılmaz, bu olayların Hazine Müsteşarlığı'na atama savaşından kaynaklandığını söyledi.

önce isim yazılmadan başlayan, ‘‘IMF'nin Türkiye'ye devalüasyon öneren belgesi sızdı’’ tartışması, dün tam anlamıyla doruk noktasına ulaştı. Belgeyi Devlet eski Bakanı Güneş Taner aracılığıyla ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdiği iddia edilen Hazine Müsteşar Vekili Cüneyt Sel, iddiaları ortaya atanları mahkemeye vereceğini söyledi. Bu belgeyi kuzeni Global Menkul Değerler'in sahibi Mehmet Kutman'a verip, manüplasyonlara yol açtığı iddia edilen Mesut Yılmaz ise, ‘‘Bu spekülasyonlar Hazine'ye atama savaşından kaynaklanıyor’’ dedi.

BANA BELGE GELMEDİ

Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı telefonla arayarak, spekülasyonların önlenmesi için Hazine Müsteşarlığı'na bir an önce atama yapılmasını istediğini de bildirdi.

Yılmaz, ANAP Başkanlık Divanı toplantısında, ‘‘IMF belgesi sızdırılarak, Borsa'da spekülasyon yapıldığı’’ yolundaki haberlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu konudaki haberlerin yaklaşık 1 aydır yayınlandığını savunan Yılmaz, Borsa spekülasyonu ile ilgili haberlerin, Hazine Müsteşarlığı'na kimin atanacağından kaynaklandığını ve bu konuda ‘‘savaş’’ yaşandığını söyledi.

Yılmaz, Genel Merkez'den ayrılırken kendisinin belge sızdırdığı yolundaki haberlerin doğru olmadığını belirtti. Yılmaz, konuyla ilgili soru üzerine, şunları dedi:

‘‘Tamamen asılsız bir haber. Yani en azından bana öyle birşey gelmedi. Gelmesine gerek yoktur. Zaten Hazine bize devamlı bilgi veriyor. Nereden kaynaklandığını bilmiyorum. Ama tamamen uydurma haberler.’’

Yılmaz, Hazine Müsteşarlığı'na atama konusundaki bir soru üzerine her toplantıda bunun sonuçlandırılmasını rica ettiğini, Hazine'nin şu an ki konjonktürde vekaleten yürütülmesinin doğru olmadığını vurguladı ve ‘‘Bir an önce atama yapın’’ dediğini açıkladı.

DEVALÜASYON YOK

Yılmaz, Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken başkanlığındaki heyeti kabulü sırasında da piyasadaki gelişmeleri değerlendirdi. Yılmaz, ‘‘Piyasalarda geçen hafta içerisinde bazı dikkatsiz beyanlardan ve yanlış anlamalardan kaynaklanan bir dalgalanma yaşandı. Bu kesinlikle suni bir dalgalanmadır. Şu anda Türkiye'de ne konsolidasyonu ne de devalüasyonu gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir’’ dedi.

Yılmaz, sonbahara kadar ekonomi ile ilgili yasaların çıkması ve Türk ekonomisini sağlığa kavuşturacak olan yasal düzenlemelerin TBMM'den geçmesi, bütçe disiplininin sağlanması ve bütçe açıklarının azaltılması ile yılbaşından önce IMF ile bir anlaşmaya varılabileceğini kaydetti.

ULUĞBAY: DOĞRU DEĞİL

Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay DA, borsadaki manüplasyon iddalarının gerçek olmadığını söyledi. Uluğbay, Başbakanlık çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, ‘‘Onları sizler yazıyorsunuz. Böyle iddiaların aslı yoktur’’ dedi.

Uluğbay, ‘‘kendisinin Hazine Müsteşarı Cüneyt Sel ile çalışmak istemediği’’ yolundaki haberlerle ilgili, ‘‘Onları da siz yazıyor, siz çiziyorsunuz’’ açıklamasında bulundu. Uluğbay, Sel'in IMF Toplantıları'na girip girmediği sorusuna ise ‘‘Evet girdi’’ karşılığını verdi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı