IMF, ‘müzakere’den memnun reel kesimin ‘güven’i tam

Hürriyet Haber
13 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2005 - 00:05

Uluslarası Para Fonu (IMF), Türkiye ile AB arasında üyelik müzakerelerinin başlamasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson’ın Washington’da düzenlediği basın toplantısında, IMF’nin konuya ilişkin değerlendirmesi soruldu. Dawson, ‘bu önemli bir gelişme’ dedi. Ancak başka ayrıntı vermedi.

Dawson, IMF’nin Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyetin Ankara’da yetkililerle programın uygulanmasına ilişkin gelişmeleri görüşeceğini de hatırlattı.

REEL KESİMDE GÜVEN:

Bu arada, Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi, eylülde bir önceki aya göre 3.5 puan artıp 101.2’den 104.7 seviyesine çıktı. Endeks, 2005 başından bu yana en yüksek değerini eylülde aldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise endeksin 3.5 puan gerilediği gözlendi.

S&P’DEN OLUMSUZ YORUM:

Standart & Poor’s (S&P) ise, petrol fiyatlarının mevcut yüksek seviyelerinde kalmasının Türkiye ve Pakistan ekonomilerinde ciddi dengesizliklere yol açabileceğini savunarak ‘Bu durum ülkelerin kredi notlarını etkileyebilir’ yorumunda bulundu. S&P, internet tabanlı kredi analizi sistemi RatingsDirect’te ‘Gelişen Ülke Kredi Not Kalitesi Petrol Nedeniyle Düşüyor’ başlıklı bir makale yayımladı. Makalede Türkiye’nin yanı sıra Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Endonezya, Lübnan, Fas, Pakistan, Panama, Filipinler, Sırbistan-Karadağ, Ukrayna ve Uruguay da ele alınıyor. Fiyatların hem spot hem de vadeli işlemler piyasasındaki mevcut düzeylerinde kalması, fiyatların yüzde 20 artması ve 2006’da fiyatları varil başına 100 dolara çıkaracak yüzde 60’lık bir ‘süper sıçrama’ olması senaryoları değerlendirildi. S&P analisti Tim Reid, ‘Pakistan, Türkiye ve Lübnan’ın dış pozisyonlarının özellikle zayıf olduğunu düşünüyoruz çünkü zaten yüksek olan cari açıklar, yüksek petrol talebinin her zamankinden daha pahalı olan ithalat ile karşılanmasıyla daha kötüleşebilir’ dedi.

Yabancılar sattı, borsa yüzde 2.7 düştü

PİYASALARDA
dün FED’in faiz artırımını sürdüreceği, Türk Telekom satışının iptal edilebileceği ve S&P’nin yüksek petrol fiyatının Türkiye’yi olumsuz etkileyeceği değerlendirmeleri yüzünden moraller bozuldu. Bu gelişmeler borsada ve bonoda yabancı satışlarının artmasına yolaçtı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) önceki gün açıkladığı enflasyon görünüm raporunda faiz artırımının devam edeceği beklentisi, sadece Türkiye’de değil gelişmekte olan diğer piyasalardan çıkışa neden oldu. Piyasalarda dün en büyük etki, 30 yıllık Türk Eurobondları’nda gözlendi. 2030 vadeli Eurobandlar 146.7 dolar seviyesinden gelen satışlarla 144.5 dolara kadar geriledi. İMKB 100 endeksi, 922 puan gerileyerek yüzde 2.7 değer yitirdi ve günü 33 bin 118 puandan tamamladı. Hisse senedi ve bono piyasasından çıkan yabancı yatırımcılar özellikle dolarda pozisyon açtı. Dolar, gün içinde 1.3450 YTL’den hızla 1.3600 YTL’ye doğru bir yüksedi ancak günü serbest piyasada 1.3560 YTL’den tamamladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı