IMF: Mali istikrar hala sağlanamadı

BBC Türkçe
26.01.2011 - 15:52 | Son Güncelleme:

IMF bugün yayınladığı iki raporda, küresel mali istikrarın hala sağlanamadığını ve ekonomik iyileşmenin önündeki risklerin hala yüksek olduğunu dile getirdi.

IMF: Mali istikrar hala sağlanamadı  

IMF Dünya Ekonomik Görünümü ve Küresel Mali İstikrar raporlarını açıkladı.

Aslında kuruluşun dünya ekonomisinin gidişatına ilişkin görüşü genel olarak iyimser.

Zaten küresel ekonomi için büyüme tahminini de yüzde 4,2'den yüzde 4,4'e yükseltti.

Ancak büyümenin dünyanın farklı bölgelerine eşit olarak dağılmadığına dikkat çeken IMF, mali sektörde de risklerin devam ettiğini vurguladı.

IMF'ye göre Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin gibi gelişmekte olan ülkeler, 2010'daki kadar hızlı olmasa da 2011'de de büyümeye devam edecek.

Ancak bu ülkeler hisse senedi ve emlak piyasalarında oluşabilecek şişkinliklere karşı uyarılıyor.

'Eurozone'a dikkat

IMF euro bölgesi için en dikkat edilmesi gereken alanın hükümetlerin borçları ve bankaların mali yapısı olduğunu düşünüyor.

Bu çerçevede bütçe açıklarını kapatmak için borçlanmakta zorlanan ülkeler için oluşturulan kurtarma mekanizmasının güçlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Ayrıca mali piyasaların düzenlenmesine yönelik çabaların sadece Avrupa'da değil dünyanın her bölgesinde hızlandırılması gerektiği belirtiliyor.
Temkinli iyimserlik

IMF bu iki raporda, dünya ekonomisinin genel durumunu küresel mali krizin doruğa ulaştığı döneme kıyasla çok daha iyi görüyor.

Ekonomik iyileşme ve mali piyasalarda istikrarın sağlanması adına ciddi mesafe kaydedildiğini düşünüyor.

Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerin, hem politik hem de teknik alanda yapması gereken çok şey olduğuna işaret ediyor.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  


 

 
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı