Gündem Haberleri

  IMF İrlanda yardımını yeni hükümetle görüşmeye hazır

  AA
  04.02.2011 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Para Fonu (IMF), İrlanda'ya yapılan para yardımının çerçevesini 25 Şubat'taki genel seçimden sonra kurulacak hükümetle yeniden ele almaya hazır olduğunu bildirdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

  Devlet kanalı RTE'nin haberine göre, IMF sözcüsü Caroline Atkinson, kurtarma paketinin ilk ve ikinci gözden geçirmelerinin büyük ihtimalle  birleştirileceğini ve seçim sonrasında yeni hükümetle yapılacağını söyledi.

  Atkinson, IMF'nin, İrlanda ekonomisini yoluna koyabilmek için yardımın çerçevesini ve yeni İrlanda hükümetinin bu çerçevede alacağı ekonomik önlemleri  tartışmaya hazır olduğunu kaydetti.

  Borç krizinin altından kalkamayan İrlanda hükümeti, Avrupa Birliği ve IMF'den yardım talep etmek durumunda kalmış, muhalefet partileri 85 milyar euroluk yardıma ilişkin anlaşmanın şartlarının yeniden görüşülmesi gerektiğini savunmuştu.

  İrlanda'da muhalefette bulunan ancak yapılan son kamuoyu yoklamaları dikkate alındığında seçimden zaferle çıkacaklarına inanılan Fine Gael ve İşçi Partisi, özellikle bütçe açığının 2014'e kadar gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 3'ü seviyesine indirilmesi hedefinin gerçekçi olmadığına inanıyor.

  IMF, yardım paketine 22,5 milyar avro ile katkıda bulunuyor.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı