IMF ilk kez TOKİ’yi inceledi

Hürriyet Haber
30.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’de mortgage sistemi ile konut sektöründen başlayan kriz dünya genelinde bir ekonomik krize yol açarken, Program Sonrası İzleme çalışmaları çerçevesinde Ankara’da bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, ilk kez Türkiye’de hükümetin konut politikalarının uygulanmasından sorumlu olan Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) inceleme yaptı.

Pazartesi günü TOKİ’yi ziyaret eden IMF heyeti, Başkan Erdoğan Bayraktar ve diğer TOKİ yetkililerinden yaklaşık 1,5 saat bilgi aldı. "Türkiye’de konut finansmanında bir sorun olup olmadığını" ve "konut alıcılarının borçlarını ödeyip ödemediğini" soran IMF heyeti, "bu uygulamanın başka ülkelere örnek alınıp alınmadığını" da öğrenmek istedi. IMF Türkiye Masası Şefliği görevini yakın zamanda devralacak olan Rachel Van Elkan ve IMF yetkilisi Davide Lombardo’nun katıldığı toplantıya ilişkin görüşme talebi, Hazine Müsteşarlığı tarafından TOKİ’ye iletilirken, IMF yetkililerinin, "TOKİ faaliyetleri, finans yapısı ve kredilendirme yöntemleri hakkında bilgilendirilmesi" istendi. Toplantıda, IMF yetkililerine TOKİ;nin kurumsal yapısı ve faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verilerek, TOKİ uygulamaları ve çalışma alanları görsel bilgiler sunularak anlatıldı. IMF yetkililerinin "TOKİ’nin bütçe ve finansman yapısı çerçevesinde tüm bu faaliyetlerin finansmanını nasıl sağladığı, TOKİ’nin merkezi bütçeden pay almadan bu faaliyetleri nasıl gerçekleştirdiği yönünde sorular sorduğu belirtildi.

Gerçek değeri üzerinden satış

IMF
heyetinin "sizde konut finansmanında nasıl sorun yaşanmıyor, konutlar hiç iade edilmiyor mu" sorusu üzerinde çok durduğunu belirten TOKİ yetkilisi, şöyle devam etti: "Biz konutları gerçek değeri üzerinden sattığımız için vatandaş ödemekte çok zorlanmıyor. Zaten girişte bir miktar peşin veriyor, zorlandığı zaman da konutu vermektense başka yerden para bulup konutun borcunu kapatıyor."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı