"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

IMF ile yapısal tedbir sorunu

Erdal SAĞLAM

Başbakan Mesut Yılmaz'ın dün IMF'le yaptığı görüşme çok kritik bir görüşme idi. IMF'ciler ve Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez'in görüşme sonrası yaptığı açıklamalar ise IMF'le anlaşma yapabilmek için, kendi deyimleriyle, ‘‘daha çok yol bulunduğu’’nu açıkça ortaya koydu.

IMF'le yapılan görüşmeler -eğer öyle sanılıyorsa- sanıldığı gibi hiç de sorunsuz, pürüzsüz başlamadı, öyle devam etmedi.

Heyet Başkanı Hardy'nin daha bürokratlarla ilk toplantısında ‘‘Şu anda Türkiye şimdiye kadarki en zayıf yapılı koalisyon Hükümetiyle yönetiliyor. Böylesine radikal bir programı bu Hükümetle nasıl uygulayacaksınız’’ dedi.

Hardy ve İcra Direktörü Kiekens'ın dün kabulden çıkarken söyledikleri de ‘‘işlerin sanıldığı kadar iyi gitmediği’’nin bir kanıtı oldu.

Herşeyden önce Meksika ve son olarak da Tayland'da çıkan krizden sorumlu tutulan IMF'cilerin temkinli davranmasını doğal karşılamak gerekir.

Daha önce de vurguladığımız gibi, IMF'in ‘‘Türk Hükümetlerinin gerekli yapısal tedbirleri alacağı’’ konusunda büyük bir güvensizlikleri var.

Bütçe ve programın da açıkları var ama IMF Heyeti, -bizce beklendiği gibi- yapısal tedbirler üzerinde ısrarla duruyor. Bu konuda artık lafa karnı tok olan Heyet, hemen yapısal tedbirlerin alınmasını bekliyor.

Yani, ‘‘1 ay sonra vergi reformu çıkacak’’ veya ‘‘Sosyal güvenlik reformu bu yıl sonuna kadar çıkacak’’ gibi verilen sözleri artık dinlemiyor, bizzat icraat görmek istiyorlar.

Bu güvensizliğin suçunu, haklı olarak ‘‘sürekli söz verip tutmayan Çiller Hükümetleri’’ne bağlayabilirsiniz ama bu saptama durumu değiştirmiyor...

Eğer gerçekten ekonomik istikrar isteniyorsa, Hükümet ve Başbakanı ‘‘enflasyonun düşürüleceği’’ konusunda samimiyse, o yapısal tedbirleri de hemen hayata geçirmek zorunda. Başbakan Mesut Yılmaz'ın dünkü görüşmede ‘‘bu konuda kaçış olmadığını’’ çok iyi gördüğünü tahmin ediyoruz.

KARŞILIK İNDİRİMİNE KARŞI

Bütçe ve programın açık noktaları da var, IMF bunlar için de eleştiriler getiriyor ama asıl üzerinde durduğu nokta; yapısal tedbirler.

IMF Heyetinin bütçe ve program hakkında, özellikle harcamaların kısılması yönünde ek tedbirler alma gereğini belirttikleri kaydediliyor.

Bu arada IMF Heyetinin ‘‘finans kesimi reformu’’ ile birlikte ele alınıp, kamuoyuna açıklanan ‘‘bankaların Merkez Bankası'nda bulundurdukları yüzde 8 oranındaki munzam karşılıkları yüzde 1'e indirme’’ planına da kesin bir biçimde karşı çıktığını öğrendik. Hardy'nın ‘‘istikrar tedbiri uygulanırken böyle bir şey yapılır mı?’’ sorusuna ise verilecek bir yanıt bulunamamış.

Yani, munzam karşılık indirimi şimdilik kaldı denilebilir.

IMF'le anlaşma için daha uzun bir yolun bulunduğunun açıklanması da, munzam karşılık gibi, IMF'in taktığı noktaların çokluğunu gösteriyor.

Bu gelişmeler IMF'le daha sonra stand-by anlaşması yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Bizce IMF, Hükümetin kararlılığını, somut adımlarla teyit etmesi halinde, Türkiye ile stand-by anlaşması imzalayabilir. Bunun da ötesinde ek maddi destekler de sözkonusu olabilir.

Ancak sanıyoruz bu konuda kesin konuşacak, hele anlaşma için somut tarih verecek bir babayiğit de, en azından şimdilik, çıkamaz.

Yani IMF'le maraton daha yeni başlıyor.

X