IMF ile anlaşırsak iki yıllık stand-by olacak

Hürriyet Haber
30.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olası bir stand-by anlaşmasının süresi konusunda mutabakat içinde olduklarını açıkladı.

IMF ile müzakerelerin henüz sürdüğünü belirten Babacan, “IMF ile olası bir anlaşmanın 2 yıl süreli bir Stand-by olması konusunda mutabakat sağlamış durumdayız” dedi.

Rayları döşedik

Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 TV’de 2009 gerçekleşmeleri ve 2010 yılına ilişkin beklentiler konusunda bilgi verdi. Babacan, “dünya ekonomi tarihindeki en derin ekonomik kriz” olarak tanımladığı küresel krizde, Türkiye’nin, daha önceden gerçekleştirdiği reformlar ve zamanında aldığı tedbirlerle sınavı başarıyla verdiğini kaydetti. Ali Babacan, “biz rayları döşedik ve treni raylarda yürütmeyi başladık” şeklinde konuştu.

Elektronik ortamda

IMF ile yapılan görüşmeler hakkında da bilgi veren Babacan, Orta Vadeli Programı (OVP) hazırladıktan sonra IMF’nin, OVP’yi genel çerçeve olarak olumlu bularak, “destekleyeceğimiz bir programdır” görüşünü ifade ettiğini söyledi. Daha sonra IMF’ye, OVP’nin detaylarını gönderdiklerini belirten Babacan, stand-by ile ilgili detay müzakerelerin elektronik ortamda devam ettiğini kaydetti. IMF ile müzakerelerin sürdüğünü vurgulayan Babacan, tamamıyla anlaşmaya varılması halinde bunun açıklanacağını ifade etti. IMF ile bugün itibarıyla iyi bir noktada olduklarını vurgulayan Babacan, sonuca varmadan hiçbir beklenti yaratmak istemediklerini, bazı küçük detaylarda iki tarafın da takılabildiğini söyledi. Babacan, IMF ile ana sorunların çoktan aşıldığını, detaylar konusundaki görüşmelerde de onların, bazı şeylerden vazgeçtiklerini anlattı.

OVP ile uyumlu anlaşma

IMF yapılacak olası bir anlaşmanın, 2 yıllık bir stand-by çerçevesinde, Türkiye’nin OVP’si ile uyumlu ve ekonomik büyümeyi destekleyecek bir program olacağının altını çizen Babacan, anlaşmanın yapılması halinde Türkiye’ye gelecek kaynağın, Merkez Bankasına rezerv olarak gideceğini söyledi. Babacan, Hazine’nin de, Merkez Bankasındaki rezerv kadar Türk lirası kaynağı kullanarak daha az borçlanarak, daha az borçlanacağı miktar kadar piyasaya kaynak yaratmış olacaklarını bildirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı