IMF heyetinin temasları

Hürriyet Haber
04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Para piyasalarından 20 Kasım'dan sonra yaşanan gelişmelerle döviz çıkışının 6.2 milyar doları bulması üzerine IMF, rezervlerdeki erimeyi telafi etmeye dönük, Türkiye'ye ek kredi imkanı sağlayacağını açıkladı. Bu kredinin koşullarını görüşmek üzere haftasonu Türkiye'ye gelen IMF Heyeti bugün resmi temaslarına başladı.

Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, IMF Bankacılık Bölüm Direktörü Stefan Ingves ile Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin de bulunduğu IMF heyetinin yaklaşık 10 gün Türkiye'de kalması bekleniyor.

9.30 : Sabah 9.30 sularında Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler başkanlığındaki IMF heyetinin bir bölümü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) temaslarına başladı. Toplantıdan erken ayrılan BDDK Başkanı Zekeriya Temizel, IMF ile görüşmelerin ne aşamada olduğunun sorulması üzerine, "gereği ve zamanı geldiğinde, açıklamaların hepsini yaparım" dedi.

IMF ile BDDK arasındaki görüşmeler saat 12.30 sularında bitti. Bu arada IMF heyetinin bir bölümünün de Hazine Müsteşarlığı'nda çalıştıkları öğrenildi.

13.20 :Deppler başkanlığındaki heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile görüşmek üzere Başbakanlık Merkez Bina'ya geldi. Saat 13.20'de Başbakanlık Merkez Bina'ya gelen IMF heyetinde Deppler'in yanısıra, IMF Bankacılık Bölüm Direktörü Stefan Ingves ile Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli de yer aldı.

Yaklaşık iki saat süren kabulün ardından Uluslararası Para Fonu Avrupa Direktörü Michael Deppler, Başbakanlık Merkez binasının arka kapısından ayrıldı. IMF Heyeti ile Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'nın görüşmesinde Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Aydın Karaöz de hazır bulundu.

15.50: IMF heyeti, Devlet Bakanı Recep Önal ile biraraya geldi. Görüşme, Önal'ın Hazine Müsteşarlığındaki makamında yapılıyor. Deppler başkanlığındaki IMF heyetinde, Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile Bankacılık direktörü Stephen Ingves de yer alıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı