IMF heyeti 12 Ekim'de geliyor

Ankara/Anka
10.10.2005 - 12:54 | Son Güncelleme: 10.10.2005 - 12:54

Stand-by düzenlemesine ilişkin olarak eylül ayında başlatılan değerlendirme çalışmalarına devam etmek üzere IMF heyeti, 12 Ekim çarşamba günü Ankara’ya geliyor.

Hazine’den yapılan yazılı açıklamada, Stand-by düzenlemesine ilişkin olarak eylül ayında başlatılan değerlendirme çalışmalarına devam etmek üzere IMF’den bir heyetin Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından Türkiye’ye davet edildiği bildirildi. Buna göre, IMF heyeti 12 Ekim çarşamba günü Ankara’da resmi kurum ve kuruluş yetkilileri ile görüşmelere başlayacak.

IMF heyeti stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmaları kapsamında 8 Eylül’den 21 Eylül’e kadar İstanbul ve Ankara’da çeşitli temaslarda bulunmuştu. IMF heyetiyle yapılan görüşmelerde makro ekonomik durum ve yapısal reformlar konusundaki gelişmelerin ele alındığı açıklanmıştı. Bu kapsamda 2006 yılına ilişkin makro ekonomik çerçeve, vergi, sosyal güvenlik ve bankacılık reformu, sosyal güvenlik primleri tahsilatının etkinleştirilmesi ve mevcut prim alacaklarına sürdürülebilir bir çözüm getirilmesi, enflasyon hedeflemesine geçiş hazırlıkları konularının ayrıntılı olarak değerlendirildiği belirtilmişti. Görüşmelere IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları sırasında Washington’da da devam edilmişti.

IMF’nin Türkiye’deki değerlendirme ve gözden geçirme çalışmalarının 2006 yılı makro ekonomik çerçevesi ve bütçesi ile program kapsamındaki yapısal reform alanlarındaki adımların tamamlanmasıyla birlikte sonuçlandırılması bekleniyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı